Сити спечели своя финал за титлата

Манчестър Сити се утвърди като фаворит за втора титла през последните три сезона, след като срази Евертън с 3:1 като гост и спечели най-тежкия си двубой до края на първенството във Висшата лига.

„Гражданите“ се нуждаеха от пълен успех, за да се изравнят по точки с Ливърпул и да разчитат на по-добрата си голова разлика, за да излязат на първа позиция. Сити вече има 80 пункта – колкото и мърсисайдци – и два кръга преди края е с 10 гола напред в борбата за титлата.

Това означава, че Ливърпул ще трябва да търси разгромни победи в оставащите си два двубоя – като гост на Кристъл Палас на 5-ти май и като домакин на Нюкасъл на 11-ти този месец. Манчестър Сити също няма право на грешки, когато на 7-ми приема Астън Вила, а на 11-ти е домакин на Уест Хям.

Младата надежда на английския национален отбор Рос Баркли даде аванс на Евертън с фантастичен гол от около 20 метра, който не остави никакви шансове на Джо Харт в 11-ата минута.

11 по-късно обаче Серхио Агуеро се възползва от пробойна в защитата на домакините и слаба намеса на Тим Хауърд, за да прониже мрежата на Евертън – 1:1. При отбелязването на попадението обаче аржентинският национал получи разтежение в слабините и малко по-късно бе сменен принудително с Фернандиньо.

4083738

В 43-ата минута феновете на стадион „Гудисън Парк“ бяха попарени от нова колективна грешка в защитата, когато четирима играчи в синьо-бяло оставиха сам Един Джеко на точката на дузпата и босненският стрелец с глава прати топката в мрежата след добро центриране на Джеймс Милнър – 1:2.

В 48-ата минута отново Джеко се възползва от неубедително представяне в защитата на домакините. Фернандиньо даде поредния си великолепен пас в наказателното поле за Самир Насри, който с два елементарни финта залъга противник и центрира успоредно на голлинията. Топката премина през двама защитници, преди Джеко да протегне крак и да я засече в мрежата за 1:3.

4083739

Освен попадението, Евертън имаше само още една опасна ситуация за гол в края на първото полувреме, но Ромелу Лукаку стреля разочароващо над вратата от десетина метра след центриране отдясно.

Белгийският нападател се поправи с хубав плонж и удар с глава в 64-ата минута, който върна интригата в дербито – 2:3. „Карамелите“ обаче не успяха да се възползват от имплуса си и не можаха да стигнат дори до равенство.

4083740

Евертън не успя да си осигури участие в евротурнирите през следващия сезон и ще трябва да се потруди усилено в оставащите два кръга. Поражението от Сити пък бе прието тежко и от феновете на градския съперник Ливърпул, които разчитаха на съседите си да спрат „гражданите“ за първото място.

Преди днес едва 8 дни Манчестър Сити бе начело в класирането на Висшата лига, докато сега 8 дни го делят от титлата.