Сити повален от Палас, титлата е мираж (ВИДЕО)

Манчестър Сити не само не може да мисли за успешна защита на титлата във Висшата лига, но и вече не е в позиция за директно класиране в групите на Шампионска лига догодина. „Гражданите“ загубиха трето поредно гостуване в първенството, като този път се сгромолясаха с 1:2 при визитата си на далеч по-непретенциозния Кристъл Палас.

Спорен, но по-скоро редовен гол на Глен Мъри в 35-ата минута донесе щастлив аванс на домакините през първото полувреме, а прекрасно изпълнение на пряк свободен удар на Джейсън Пънчън в 48-ата удвои аванса на Палас.

Последвалият натиск на Манчестър Сити бе материализиран в 74-ата минута със страхотен шут на Яя Туре за 2:1, но „гражданите“ не можаха да стигнат до ново попадение и дори не успяха да заслужат точка.

За първи път от 20 години и за първи път в последните 10 мача между двата тима Кристъл Палас постига победа над Манчестър Сити, с която съвсем елиминира шансовете на тима да защити титлата си.

„Гражданите“ с 61 точки вече са на 9 от лидера Челси, който е и с мач по-малко, а също така се смъкнаха на четвърта позиция в класирането, като изостават с 1 от Манчестър Юнайтед и с 2 от Арсенал.

Въпреки че реално не бе сред застрашените от изпадане отбори, Кристъл Палас се утвърди на 11-то място с 39 точки и вече съвсем спокойно може да гледа към бъдещето си в английския елит. Това бе седма победа в последните 11 мача от Висшата лига за възпитаниците на Алан Пардю. В десет от последните 11 сезона 39 пункта са били достатъчни за даден отбор да защити елитния си статут.

Серията от седем поредни победи на Сити над Кристъл Палас секна, а Серхио Агуеро вече 556 игрови минути (без да се брои добавеното време) няма отбелязан гол за „гражданите“ на всички фронтове – за последно той се разписа при загубата с 1:2 от Барселона в първи осминафинал от Шампионска лига.

В 19-ата минута Манчестър Сити стигна до първия сериозен шанс за откриване на резултата, макар и не от стопроцентово голово положение. Серхио Агуеро получи топката пред дъгата на наказателното поле и нито един от бранителите на Палас не го пресира. Аржентинецът моментално стреля по земя, но топката се отби от дясната греда и отиде на безопасна дистанция.

"Гражданите" предимно по десния фланг опитваха да стигнат до против в противниковото наказателно поле, но срещаха прекалено много противникови защитници. Единствените пъти, в които топката стигаше до вратата на Палас, бе при далечните удари - Давид Силва в 25-ата минута провокира намеса от страна на стража на домакините, а в 31-ата Агуеро пропиля добър шанс от около 7-8 метра да материализира рядък случай на точно подаване в пеналтерията.

В 35-ата минута с първата си опасна атака домакините наказаха грешка в защитата на Сити, при която Мартин Демикелис закъсня да се изтегли, за да покрие засадата и позволи на Скот Дан да получи топката в пеналтерията очи в очи с Джо Харт от регулярна позиция.

Ледли се пребори във въздуха, за да предостави на съотборника си отличен шанс да стреля. Джо Харт спаси инстинктивно удара от близка дистанция, но при добавката Глен Мъри на празна врата изпревари Демикелис, за да засече кълбото в мрежата - 1:0. Останаха съмнения за засада на голмайстора и на Дан, но попадението бе зачетено.

Полувремето завърши при този резултат, а протестите на "гражданите" продължиха и след последния съдийски сигнал. Многократните повторения индикираха, че в първия случай левият крак на Скот Дан е зад линията на засада, но лайнсменът е с блокирано зрение от поне петима играчи. Във второто дискусионно положение голмайсторът Мъри е на една линия с бранителя на Сити.

Втората част също започна кошмарно за Манчестър Сити, след като още в 48-ата минута Фернандиньо направи необмислено нарушение на около 25 метра от голлинията и Джейсън Пънчън с прекрасно изпълнение на прекия свободен удар удвои аванса на Кристъл Палас - 2:0.

В следващите минути Сити продължи да се затруднява да уцели очертанията на вратата, като отново бе принуден да залага на изстрели извън наказателното поле, защото в пеналтерията звездите на "гражданите" биваха блокирани.

Яя Туре с два шута - първият разочароващо над вратата от границата на пенала, а вторият от фаул на над 20 метра - не можа да намали резултата.

В 70-ата минута гостите отново се почувстваха ощетени от съдията, като този път имаха пълното право за това - след изпълнение на корнер топката не бе изчистена и попадна в обсега на Фернандиньо, който отправи удар към вратата, но Джоел Уорд протегна ръката си и изби кълбото.

120 секунди по-късно нов шут на Фернандиньо по диагонала от десетина метра преодоля вратаря, но бе изчистен брилянтно от голлинията от Джеймс МакАртър. Все пак в 74-ата минута Манчестър Сити стигна заслужено до гол, след като центриране отдясно на Давид Силва не бе изчистено правилно и топката стигна до Яя Туре, който с безпощаден шут от около 13 метра не остави никакъв шанс на Спирони - 2:1.

Yaya Toure 2_1 Great Goal _ Crystal Palace...by GoalsGalore

Мениджърът на Манчестър Сити Мануел Пелегрини залага на Джо Харт на вратата, а в защита от дясно наляво са подредени Бакари Саня, Мартин Демикелис, Венсан Компани и Гаел Клиши.

Фернандиньо и Яя Туре са партньори в средата на терена, докато в по-предни позиции се разчита на Хесус Навас, Серхио Агуеро и Давид Силва. Един Джеко е поставен пред Агуеро на върха на атаката, което предполага, че Навас и Силва няма да действат като типични флангови футболисти.

Състав на Кристъл Палас: Сперони; Кели, Дилейни, Дан, Уорд; Болазие, МакАртър, Ледли, Заха; Пънчън; Мъри