"Синя" България ликува - Вековен Левски би Лацио на юбилея

„Синя“ България изживя своята незабравима нощ, а 35 хиляди гърла на Националния стадион „Васил Левски“ почетоха най-заслужилите и най-отличителни фигури от историята на Левски с демонстративния мач срещу Лацио послучай вековния юбилей.

С празнична хореография по трибуните и атрактивна шоу програма празниците за 100-годишнината стигнаха кулминацията си, като преди началото на двубоя 160 легенди на спорта получиха специални плакети.

Шестима легендарни футболисти – Александър Александров, Елин Топузаков, Даниел Боримиров, Димитър Телкийски, Христо Йовов и Георги Иванов с капитанската лента излязоха на терена с юбилейните жълто-червени фланелки на Левски.

Двубоят с Лацио завърши с победа 3:2 за домакините, след като до почивката „орлите“ от Рим поведоха с две попадения, а само отличните изяви на вратаря Пламен Илиев предотвратиха още голове. След почивката обаче футболистите от актуалния състав на Левски се погрижиха нищо да не развали празничната вечер и осъществиха обрат.

Гостите от Рим бяха очаквано по-активни в първите минути и поведоха в резултата в 14-ата минута. Гаел Какута изведе в наказателното поле Мамаду Тункара и той с технично изпълнение даде аванс на гостите. В 30-ата Какута самостоятелно реши да преодолее Пламен Илиев и го направи с технично отиграване, за да излезе на празна врата и да покачи на 0:2.

В самото начало на второто полувреме домакините - вече с титулярните си сини екипи - върнаха едно попадение във вратата на Лацио. Юношата Станислав Иванов изведе Димитър Макриев сам срещу стража на гостите и с премерен изстрел нападателят реализира вероятно гол в последния си мач със синята фланелка - 1:2.

4088051

Отново Макриев в 58-ата минута се измъкна от опеката на бранителите на Лацио и с мощен шут с левия крак от границата на наказателното поле по красив начин върна усмивките на трибуните - 2:2. Пълният обрат бе осъществен в 76-ата минута, когато Валери Божинов подаде на Станислав Иванов, който технично си освободи позиция за стрелба в наказателното поле и с левия крак ефектно прати кълбото в мрежата - 3:2.

Станислав Иванов е юноша на "сините" от набор '99 и попадна почти случайно в състава за юбилейния мач, тъй като отбора напуснаха няколко чужденци, а има и контузени футболисти.

Веднага след откриването на резултата играта напусна Александър Александров, заменен от Валери Божинов. Кривия заслужено обра овациите на феновете, като дори в този двубой демонстрира сърцата игра, въпреки липсата на физическа кондиция.

4088046

В 17-ата минута и Христо Йовов напусна терена, след като се отчете с едно добро подаване към Георги Иванов в пеналтерията на гостите, с което провокира приятни спомени на "сините" фенове.

В 20-ата минута бе ред на Гонзо да отстъпи мястото си на игрището, като публиката скандираше името му най-силно, предвид и факта, че от няколко дни се върна като спортен директор в тима.

4088047

В 25-ата Даниел Боримиров и Димитър Телкийски приключиха участието си в мача, а на терена се появи и Владимир Гаджев, който отказа повиквателна от националния отбор за контролния мач с Канада, само и само за да присъства на честването на юбилея.

След този момент единайсеторката на Левски придоби актуален вид, но гостите от Рим продължиха да доминират на терена и логично стигнаха до втори гол. Той бе дело на Гаел Какута, който елегантно бе изведен очи в очи с Пламен Илиев и го преодоля технично, за да прати кълбото в мрежата с мощен изстрел на празна врата - 0:2.

4088048

След почивката домакините се погрижиха да не загубят приятелската среща, макар резултатът от нея да нямаше значение. Един от сигурните напускащи състава - Димитър Макриев - блесна с два хубави гола до 60-ата минута, с които възстанови равенството.

15-годишният Станислав Иванов, който асистрира за първото попадение, самостоятелно реализира гола за обрата - 3:2 - след като финтира технично бранител на Лацио и с хубав шут с левия крак се разписа.

4088050

Валери Божинов нацели гредата в по-късен етап от срещата, а в 80-ата минута Владимир Гаджев напусна терена и на практика се сбогува със "сините" фенове, тъй като от следващия сезон ще продължи кариерата си в чужбина.