Синдикът на ЦСКА: Рано е за оздравителен план

снимка: SPORTA.BG

Назначеният за временен синдик на ЦСКА Радослав Тонев даде ексклузивно интервю за "Спортно шоу Гонг" по Дарик радио по повод ситуацията в ЦСКА.

Тонев разкри любопитни подробности относно бъдещите стъпки в клуба от Борисовата градина, като допълни, че към този момент е твърде „рано да се говори за оздравителен план“.

Г-н Тонев, може ли да ви се честити, че вие сте най-известния синдик в България от вчера?

Не мога да преценя дали съм най-известния синдик. Малко съм притеснен от това назначение, но ще се опитам да свърша работата, която ми е възложена и така както е заложена в закона.

Каква е вашата работа, която трябва да свършите? Какви са вашите задължения реално?

Не знам какви са очакванията за моето назначение и за моята дейност, но за съжаление правомощията ми са написани в Търговския закон. В случая съм назначен като временен синдик при открито производство при несъстоятелност.

С откриването на производството дейността на органите на управление на дружеството не са прекратени. Моите правомощия са по-скоро надзорни и контролни. Задачата ми според търговския закон е единствено и само да подготвя провеждането на законно първо събрание на кредиторите и да изготвя доклад за състоянието на дружеството и списък на кредиторите по търговските книги.

В първото събрание на кредиторите има дневен ред, както е предвидено в търговския закон, изслушване на доклада на временния синдик, избиране на постоянен синдик и определяне на възнаграждението му и евентуално избор на контролен орган за производството по несъстоятелност.

Самото развитие по производството по несъстоятелност тепърва предстои. Моите правомощия са по-скоро подготвителни.

Тоест вие сте като едно служебно правителство, което трябва да подготви избор за правителство?

Служебното правителство все пак има изпълнителни правомощия. Аз нямам изпълнителни правомощия. Тоест моята дейност не може да замести дейността на управителния съвет на клуба.

Тоест реално синдикът ще започне да работи след първото събрание на кредиторите?

Правомощията на синдика, в зависимост от функциите му и от съдебното решение, могат да бъдат различни. Има различи видове синдици. Временен синдик е моята функция, след открито производство по несъстоятелност. Има служебен синдик, има постоянен синдик. Постоянният синдик има по-големи правомощия от временния синдик.

Какво представлява събранието на кредиторите?

То зависи от търговските книги на дружеството. В тях се включват и счетоводни книги, търговска документация.

Има счетоводни записвания, дружеството на кои фирми или лица дължи пари и съответно според вземанията, които фигурират в търговските книги, тези кредитори имат възможност да се явят на първо събраните на кредиторите и да участват в избора на постоянен синдик и в определяне на неговото възнаграждение.

И да гласуват дали да има контролен съвет в производството по несъстоятелност, от кой да се състои и при какви условия.

Един кредитор участва с един глас или на база задълженията към него?

Гласува се според вземането, каквото е то по размер.

Тоест водещият кредитор има най-голям глас?

Да.

Има ли шанс бъдете назначен за постоянен синдик?

Всичко зависи дали ще ме предложат, дали ще имам възможност да работя по дружеството, защото то ще изисква много време и усилия. От много неща зависи.

Все пак е най-добре да се изчака 22-ри октомври, когато е насрочено събранието и тогава ще се прецени, и то най-вече от кредиторите. Аз не мога предварително да кажа какво би било тяхното становище. Възможно е да има най-различни кандидатури за постоянен синдик.

Кой издига кандидатурата?

Разбира се, че кредиторите. Първият временен синдик е назначен от съда, но кредиторите имат правото да изберат друг постоянен синдик.

Тоест водещият кредитор може да има предимство при избора на синдик?

Разбира се, но много е важно кои кредитори ще се явят на събранието. Не мога предварително да правя прогноза.

Много се спекулира, че хора, които са успели да вземат пари от ЦСКА след 31.12.2014 г, трябва да ги връщат? Има ли нещо подобно?

Всичко зависи от основанието, на което са ги взели, има ли основание да се водят отменителни искове или да се извършват други действия от синдика, за да се атакуват отделни плащания. Има процедура, която предвидена в закона.

Какво прави един синдик в едно дружество, което е в неплатежоспособност?

Това е изключително широк въпрос. Правомощията са написани в Търговския закон. Не мога в момента да ви ги изброявам. По лесно е да се погледне в закона. В крайна сметка законът ангажира всички, дори и тези, които не го познават.

Доколко са важни действията на синдика, за да се оздрави едно дружество?

Ако говорим за оздравителен план и процедура по оздравяване, значи до голяма степен, това зависи от самото дружество и от активите, които има. Освен това, легитимирани да предложат оздравителен план са както отделни кредитори, така и самото дружество длъжник.

Разбира се и синдикът има възможност да предложи оздравителен план, но има формални изисквания, на които трябва да отговаря един оздравителен план. Оздравителният план трябва да бъде приет от тези кредитори и те да го спазват. Това са много условни хипотези, които на този етап е много рано да се обсъждат.

Кога реално започвате работа, за да видите какво реално е състоянието на дружеството?

Не мога да кажа, дали този срок ще бъде достатъчен. Ще търся съдействие от управителните органи на самото дружество, защото ангажиментът да представят информация на временния синдик, която да е достатъчна и да е необходима за изготвянето на доклад на временния синдик, всъщност зависи до голяма степен от тях.

Аз не познавам самото дружество и предварително не мога да кажа каква информация и документация биха предложили. /БГНЕС