Сина на вятъра - от ЦСКА до Сити и обратно

снимка: Булфото

Бившият български национал Мартин Петров е новият играч на ЦСКА, или по-скоро е новият-стар футболист на „червените". Трансферът на 34-годишното крило определено е много значим за клуба и доста дълго бе чакан от привържениците на 31-кратните шампиони на България.

 

Богатата кариера на Марто преминава и през ЦСКА, където той играе в периода 1997-1999 година, когато печели сърцата на „червените" фенове.

 

Мартин Петров прави първите си стъпки във футбола във врачанския Ботев, откъде е и родом. Десетгодишен постъпва в школата на клуба, ръководена от Ангел Ценов - Гелето. Първоначално играе на поста ляв бек, след това е халф, докато най-накрая намира мястото си отпред, в нападението, където играе и до днес.

 

Едва шестнадесет годишен става титуляр в мъжкия отбор на Ботев (Враца). Едновременно с това играе и за юношеския национален отбор. Добрите му изяви не убягват от футболните специалисти у нас и през 1997 година преминава в ЦСКА, където най-успешният български треньор - Димитър Пенев, го налага като титуляр в „А" група.

 

В родното първенство Мартин изиграва 23 мача, в които се разписва 5 пъти. През 1999 г. пък започва международната му кариера. В същата година ЦСКА отстранява швейцарския Сервет в турнира за Купата на УЕФА, а най-голямо впечатление прави именно Петров, който впоследствие е закупен прези зимната пауза от „гранетите" за сумата от 1,2 милиона германски марки. Не само мача със Сервет прави от Мартин Петров.

 

Със Сервет Петров става шампион на страната през 1999 г., а също така печели и купата в Швейцария две години по-късно. Великолепната форма на младия Мартин, както и страхотните му пробиви по фланга му заслужват знаменития прякор „Сина на вятъра".

 

През въпросната 1999-та година на 9-ти юни Петров има честта да смени Христо Стоичков в последния му мач за националния отбор - равенството 1:1 с Англия на стадион „Българска армия". Събитието е достатъчно емоционално заради раздялата на Камата с представителния тим, а влезлият на негово място Мартин е сочен за негов своеобразен наследник.

 

 

Само няколко минути по-късно Петров си изкарва червен картон, но независимо от този факт, не обира негативи за представянето си, а по-скоро е похвален, че е „наследил" от Стоичков дори буйни му нрав.

 

Добрите впечатления не остават незабелязани и Марто е привлечен през 2001 г. от немския Волфсбург. В Бундеслигата Марто продължава да израства като футболист и мълниеносните пробиви по крилото стават негова запазена марка. Той си спечелва и прякора Hertz (Сърцето), разбира се, заради сърцатата си игра.

 

През 2005 г. в анкета сред феновете на тима, Мартин е избран за футболист №1 на Волфсбург за сезона. За „вълците" той играе в 116 мача, в които се разписва на 28 пъти. Четири от тези 28 гола са в един-единствен мач - срещу Щутгарт на 30 октомври 2004 година. Тогава "вълците" печелят с 4:3 на собствен терен, а бившият футболист на ЦСКА спечелва наградата за "футболист на кръга", отбелязвайки всичките попадения в мрежата на гостите.

 

 

Благодарение на страхотната си форма през 2005 година напуска Бундеслигата и се присъединява към тима на Атлетико Мадрид. Сумата, която изплащат „дюшекчийте", е 10 милиона евро, с което Петров става един от най-скъпите български футболисти в историята. В клуба от испанската столица Марто загатва за истинските си възможности, но така и не успява да ги разгърне. За 49 мача отбелязва само 3 попадения, но въпреки това през 2006 година е избран за Футболист №1 на България.

 

Година по-късно Марто преминава в тима на Манчестър Сити. След дълги спекулации относно това къде ще играе българинът, „гражданите" плащат 4,7 млн. паунда, за да го имат в редиците си. За новия си тим дебютира на 11 август 2007 г. и веднага прави впечатление с експлозивната си бързина и непрестанното си желание да атакува и тормози противниковата защита. Първият сезон за Марто е най-успешен, когато играе в 38 срещи във всички турнири, в които вкарва 5 гола.

 

 

През зимата на следващия сезон в Сити идват Тевес и Адебайор, но въпреки това Марто остава и изиграва 14 срещи, в които бележи 2 попадения. В последния си сезон при „гражданите" българското крило играе в 20 срещи и се разписва 5 пъти, като след това преминава в Болтън със свободен трансфер.

 

В първия си сезон в Уондърърс Марто изиграва 34 мача и вкарва 3 гола, като първото му попадение е във вратата на Манчестър Юнайтед. През следващата година вкарва 6 пъти, но въпреки това Болтън изпада в Чемпиъншип.

 

 

Във второто ниво на английския футбол Петров остава още 1 година, но не играе често и на 14 януари 2013 година бившият му треньор от Атлетико Хавиер Агире го привлича в закъсалия Еспаньол. За съжаление, в тима на „бяло-сините" не успява да се наложи и доста по-често остава като резерва. През юни тази година контрактът на Марто с клуба изтече и не се възобнови.

 

За националния отбор Мартин има 90 мача и 19 попадения - най-отличителните от които са от дузпа срещу Италия на Европейското първенство през 2004-та година. Тогава това е единственото попадение на "лъвовете", които в последствие губят и третия си мач с "адзурите" с 2:1 след пораженията от Швеция с 5:0 и Дания с 2:0.

 

Друго забележително представяне на Петров с националната фланелка е в началото на квалификациите за Евро 2008. Първото гостуване на България е на Румъния, като мачът се развива зле за нашите и те губят с 2:0 през второто полувреме. Само за 1 минута в края на мача обаче Мартин Петров успява да наниже две попадения и да донесе ценно равенство 2:2.

 


За съжаление на Сина на вятъра, въпреки че той е един от тримата лидери на отбора, заедно със Стилиян Петров и Димитър Бербатов, единственото му участие на голямо първенство остава Евро 2004.

 

За последно Мартин играе за националите в квалификациите за Евро 2012, а след назначаването на Любо Пенев за селекционер, Петров спира да получава повиквателни.

 

Така Мартин Петров се върна от там, където започна възходът му - в ЦСКА. Остава да видим дали ще покаже майсторските си отигравания по левия фланг и дали ще успее да вдигне „червените" да се върнат по пътя на успехите.