Швеция спечели скандинавския спор с Финландия и завоюва 2-рото място в група Е

снимка: ройтерс

Националният отбор на Швеция си осигури предсрочно второто място в група Е, побеждавайки като гост Финландия с 1:2 в предпоследен мач от квалификационната кампания за Евро 2012.

След като стана ясно, че лидер в групата ще бъде световният вицешампион Холандия, скандинавците не оставиха надежда на Унгария да се бори за второто място, тъй като кръг преди края отборът има преднина от три точки и по-добър актив в преките сблъсъци между двата тима.

Швеция има и теоретичен шанс да завърши групата и на първо място, но трябва да спечели прекия си сблъсък с Холандия след броени дни, а „лалетата" да загубят и двете си оставащи срещи. И при този сценарий обаче, момчетата на Берт ван Марвайк отново ще се класират за шампионата на Стария континент като най-добрия втори отбор в квалификациите.

Срещата започна с чудесна възможност за домакините да открият резултата в 6-тата минута, но само 120 секунди по-късно полузащитникът на Съндърланд Себастиан Ларсон изведе шведите напред в резултата. Голът не спря опитите на финландците да покорят съперниковата врата, но събитията от първата част се пренесоха и през вторите 45 минути.

Минути след почивката Мартин Олсон удвои преднината на гостите след чудесна добавка на отразен удар на звездата на тима Златан Ибрахимович. До края на срещата домакините успяха единствено да върнат едно попадение чрез Йоона Тойвио в 73-тата минута.