Шокиращо горчив дебют за Ван Гаал начело на Юнайтед

Луис ван Гаал започна кариерата си като мениджър на Манчестър Юнайтед с конфузна домакинска загуба с 1:2 от непретенциозния Суонси на „Олд Трафорд“ в мача на откриването на сезон 2014/15 в английската Висша лига.

Големият брой контузени футболисти на „червените дяволи“ провокира холандския специалист да постави двама млади играчи от дублиращия отбор под 21 години сред титулярите, но Юнайтед така и не можа да впечатли с играта си за повече от 15-ина минути в началото на второто полувреме.

В 28-ата минута националът на Южна Корея Ки Сун-Юн откри резултата за "лебедите" с прецизен изстрел в долния ляв ъгъл от границата на наказателното поле. Така неубедителната статистика на Юнайтед в защита продължи, като тимът има само две сухи мрежи от последните си 9 шампионатни мача, а само един от последните осем гостуващи на "Олд Трафорд" отбори (Норич през април) не е успявал да разпечата Давид де Хеа.

В 53-ата минута новият капитан на домакините Уейн Рууни изравни на 1:1 с ножичен изстрел на по-малко от два метра от голлинията след комбинация при изпълнение на корнер.

4107766

Рууни вече има 159 гола в първенството на Англия с екипа на Манчестър Юнайтед, като любопитното е, че точно толкова са реализирали общо знаменитите фигури от миналото Ерик Кантона, Дейвид Бекъм и Рой Кийн.

В 73-ата минута след колективна грешка в отбрана на Юнайтед непокритият Гилфи Сигурдсон ознаменува завръщането си в Суонси от Евертън с гол за 1:2 след изстрел от 7-8 метра.

Така още първият мач от 23-ата кампания в историята на Висшата лига предложи изненадващ развой, като единственият положителен фактор за феновете на Манчестър Юнайтед е този, че съставът на Ван Гаал бе най-младият от всички отбори в елита.

4107767Първо полувреме

В първия четвърт час на срещата двата тима не предложиха нещо кой знае колко интересно, като вратарите Давид де Хеа и Лукаш Фабиански по веднъж трябваше да отразяват удари извън наказателното поле. Гилфи Сигурдсон шутира силно от 20-ина метра, но в средата на вратата, а изстрелът на Уейн Рууни от дъгата на пеналтерията бе анемичен и също в обсега на полския вратар.

В 20-ата минута феновете на Юнайтед изтръпнаха, когато дебтантът Джеси Уилямс получи удар в коляното и дълго получава медицинска помощ. Младокът продължи игра за още 2-3 минути, преди да бъде сменен принудително от Аднан Янузай.

Между 25-ата и 27-ата минута 'червените дяволи' изпуснаха три добри положения, след като първо центриране на Фил Джоунс отдясно се превърна в опасен изстрел след рикошет в крака на Ашли Уилямс. Вратарят Фабиански изби в корнер, но съдията отсъди фаул за нарушение на бранителя на Суонси. Хуан Мата стреля директно от малък ъгъл, но право в ръцете на вратаря, а секунди по-късно Рууни с глава отправи слабо кълбото в прегръдките на стража.

Изненадващо в 29-ата минута Суонси поведе, след като Сигурдсон получи пас отдясно и продължи по границата на наказателното поле към непокрития Ки Сун-Юн. Уилфред Бони попречи с тяло на закъснелия Фил Джоунс да покрие корееца и неговият изстрел в долния ляв ъгъл се оказа неспасяем за Давид де Хеа - 0:1.

Въпреки повечето владеене на топката, Юнайтед така и не можа да измисли достатъчно креативна комбинация, за да преодолее бранителите на гостите и дори да застраши вратата на Фабиански, който нямаше поводи да се намесва до края на полувремето.

Второ полувреме

Въпреки че през първата част почти не се доближиха до вратата на противника, "червените дяволи" се възползваха по най-добрия начин от изпълнение на корнер в 53-ата минута и стигнаха до изравнително попадение. След центрирането на Хуан Мата Джоунс с глава на първа греда насочи топката към далечната страна на вратата, а Рууни се измъкна от опеката на Анхел Ранхел, за да забоде кълбото с ножичен изстрел отблизо - 1:1.

Домакините започнаха да налагат сериозно териториално надмощие и принуждаваха бранителите на Суонси да бъркат или да извършват нарушения. От фаул в близост до пеналтерията в 67-ата минута Рууни за малко не осъществи пълен обрат, но фалцовият му удар срещна сглобката на гредите.

4107765

"Лебедите" обаче притъпиха устрема към втори гол на съперника си и за втори път наказаха колективна грешка в отбраната на Юнайтед. Бони изведе току що влезлия Джеферсън Монтеро отляво, който нахлу в наказателното поле и центрира на далечна греда за Уейн Раутледж. Неговият опит за изстрел се превърна в точен пас за непокрития в средата на пеналтерията Сигурдсон, който простреля Де Хеа за 1:2, като испанецът докосна топката, но не можа да ѝ попречи да мине голлинията.

Отново непосредствено след инкасираното попадение играчите на Юнайтед действаха безидейно на терена и не успяваха да притеснят съперника си, въпреки че от началото на полувремето се радваха на предимство в териториално отношение. В крайна сметка оставащите минути до последния съдийски сигнал предложиха само една напрегната ситуация в наказателното поле на Фабиански, но Рууни неволно блокира диагонален шут на Янузай и Суонси си тръгна с 3 точки от "Олд Трафорд".

4107768Преди мача

Холандският специалист вече донесе един трофей във витрината на новия си отбор, но от приятелския турнир в САЩ, където спечели директна битка с Ливърпул във финала. Същинският му дебют обаче е днес срещу утвърдилия се в елита на Англия Суонси.

Ван Гаал ще използва схема 3-4-1-2, преливаща в 5-3-2, с което се надява да започне възраждането на 20-кратните шампиони. Кадровите проблеми на Юнайтед са провокирали холандския мениджър да постави двама от младите футболисти Тайлър Блакет и Джеси Лингард, които се понравиха на феновете с изявите си на предсезонното турне и в кратки случаи от миналия сезон.

Включването на дуото от дублиращия отбор (под 21 години) прави съставът на Юнайтед най-младият от всички 20 тимове в Премиър лийг.

На вратата на Юнайтед е Давид де Хеа, а пред него триото в отбрана (отляво надясно) е изградено от Блакет, Крис Смолинг и Фил Джоунс. Рафаел да Силва е контузен, както и попълнението от Саутхямптън Люк Шоу.

Опорни полузащитници са привлеченият от Атлетик (Билбао) Андер Ерера и Дарън Флечър, като Андерсон Оливейра и Майкъл Карик са аут от игра поради контузии, като бразилецът е на път да напусне „Олд Трафорд“.

На лявото крило е Ашли Йънг, а отдясно на атаката ще се включва Лингард, при положение, че Антонио Валенсия е контузен, а Луис Нани е закотвен на пейката, тъй като според широко тиражирани информации е нарочен за гонене.

Хуан Мата ще бъде ключовата връзка между халфовата линия и дуото в атака в ролята на плеймейкър, като испанецът е предпочетен пред Шинджи Кагава и Аднан Янузай. Капитанът Уейн Рууни за първи път ще води атаката на тима си с лентата на ръката си, като ще му помага Хавиер Ернандес, тъй като Робин ван Перси и Даниел Уелбек отсъстват поради физически проблеми.

Суонси ще играе в схема 4-2-3-1, като на вратата е бившият страж на Арсенал Лукаш Фабиански, а в защита са подредени Жорди Амат, Нийл Тайлър, Ашли Уилямс и Анхел Ранхел. Опорни халфове са Ки Сун-Юн и Джонджо Шелви, а триото пред тях се състои от Нейтън Дайър, Гилфи Сигурдсон и Уейн Раутледж. Единствен изнесен напред нападател е Уилфред Бони.