Щастлива победа за Ливърпул на старта

Ливърпул за втора поредна година започва кампанията си в английската Висша лига с победа, макар и по-трудна от очакваното, срещу гостуващия на „Анфийлд“ Саутхямптън. Мърсисайдци спечелиха срещата с 2:1, но гостите могат да съжаляват за пропуските си при равен резултат след почивката, когато защитата на „червените“ на няколко пъти се пропука.

В 23-ата минута Рахийм Стърлинг откри резултата, след като получи великолепен извеждащ пас от Джордан Хендерсън и с прецизен изстрел по земя реализира първия гол за тима си през новия сезон.

В 55-ата минута красив пас с пета на Душан Тадич изведе на стрелкова позиция в наказателното поле Натейниъл Клайн, който с бомбен шут препарира Симон Миньоле за 1:1.

В 79-ата минута Даниел Стъридж бе оставен непокрит в малкото наказателно поле на гостите и се възползва от подаване на Стърлинг с глава, за да прати топката в мрежата за 2:1.

През миналия сезон с головете си Стъридж донесе цели 20 точки за Ливърпул (повече от всеки друг играч), като сега с първото си попадение за новия сезон в мач номер 50 с екипа на мърсисайдци отново се разписа в ключов момент.

4108006

С трудно изкованата победа Ливърпул продължи тенденцията да не губи точки у дома си, когато е повел в резултата – миналият сезон мърсисайдци бяха единственият тим с подобно постижение, въпреки че и шампионът Манчестър Сити имаше силна домакинска форма.

Първо полувреме

4108009В първия четвърт час на срещата темпото не бе високо и двата тима рядко застрашаваха противниковите наказателни полета. Домакините се радваха на териториално преимущество, но не се възползваха от него, за да направят решителен пробив.

Първият удар към новия вратар на "светците" бе отправен от Рахийм Стърлинг, който получи хубав пас на скорост от Филипе Коутиньо, но стреля право в ръцете на Фрейзър Форстър. Въпреки липсата на много чисти положения, "червените" демонстрираха отлична ефективност и се възползваха от първата грешка в защитата на Саутхямптън.

Джодан Хендерсън отне топката в собствената половина и видя включилия се на скорост в предни позиции Стърлинг, като му предостави кълбото по прекрасен начин с пас между двамата централни бранители на гостите. Само едно технично докосване на Стърлинг бе необходимо, за да открие той головата си сметка и резултата в полза на Ливърпул - 1:0.

След попадението гостите заиграха по-активно и започнаха да се задържат повече в противниковата половина, но с изключение на едно разбъркване, предизвикано от неубедителна намеса на Симон Миньоле, не застрашиха сериозно преднината на Ливърпул. От своя страна домакините заложиха на изчакване грешка на съперника си и предпочитаха да дебнат момент за контраатака.

В добавеното време на първата част Миньоле с върха на пръстите си изби в корнер далечен изстрел на Морган Шнайдерлинг, а секунди по-късно от идентична ситуация Форстър боксира топката при шут отдалеч на Стърлинг, с което приключиха събитията за първата част.

Второ полувреме

В началото на втората част футболистите действаха лежерно, но постепенно темпото бе вдигнато, главно заради активността на гостите. Странното поведение на играчите на Ливърпул продължи и те все още заемаха изчакваща позиция, което им коства лидерството в резултата.

4108007

В 55-ата минута защитата на Ливърпул бе елиминирана след фантастичен пас с пета на Душан Тадич към Натейниъл Клайн, който бе изведен на чиста позиция пред вратата на Миньоле. Последва силен удар в горния ляв ъгъл, не оставил никакъв шанс за реакция на вратаря - 1:1.

Гостите продължиха да тормозят отбраната в червено и 7 минути след изравняването създадоха второ чисто положение за пълен обрат. Скоростна атака с три подавания по лявото крило позволи на Тадич да предостави кълбото на точката на дузпата за непокрития Стивън Дейвис. Неговият изстрел с левия крак бе разочароващ и Симон Миньоле успя да улови битата по земя топка.

В 65-ата минута Саутхямптън отново бе близо до втори гол, като Клайн и Тадич за пореден път успяха с два паса да озадачат бранителите на Ливърпул и да създадат напрежение в пеналтерията. Все пак, Ловрен изчисти топката точно преди Клайн да нанесе удар и опасността бе предотвратена.

4108008

С изключение на далечен неточен удар на Хендерсън, Ливърпул нямаше с какво да се похвали пред противниковата врата към 75-ата минута. Тогава мениджърът Брендън Роджърс реши да използва и другото си попълнение от Саутхямптън - Рики Ламбърт, който замени Коутиньо.

С включването на Ламбърт зачестиха центриранията в противниковото наказателно поле и при едно такова в 79-ата минута отбраната на Саутхямптън на два пъти не можа да изчисти топката, като нисичкият Стърлинг с глава подаде към непокрития Стъридж. Нападателят без проблеми чукна кълбото в мрежата за 2:1, с което върна аванса на тима си при първата си възможност в срещата.

В 88-ата минута Саутхямптън направи поредния си пропуск от чиста позиция след колебания в защитата на Ливърпул. Грациано Пеле се пребори физически с Шкъртел и свали топката за Шнайдерлин, който с мощен изстрел от около 8 метра разтресе гредата. Кълбото стигна до Шейн Лонг, но той с глава не можа да го прати в опразнената врата.