Шарапова се изпоти срещу Закопалова, На Ли сдаде титлата

Мария Шарапова отстрани с 6:4, 6:7(5), 6:2 Клара Закопалова от Чехия и се приближи на само две победи до завръщане под номер едно в световната ранглиста, след като Виктория Азарнека отпадна от Ролан Гарос.

Рускиянта срещна сериозна съпротива от Закопалова, а в първия сет зрителите в Париж станаха свидетели на цели седем пробива. В крайна сметка обаче Шарапова го спечели, тъй като успя да задържи подаването си два пъти.

При 5:4 във втория сет световната номер две сервираше за мача, но съперничакта й успя да пробие и да изравни. На свой ред Шарапова спечели подаването на Закопалова, но отново не успя да спечели мача при 6:5.

Последвалият тайбрек бе доста оспорван, а Шарапова дори влезе в спор със съдията. От нервността й се възползва нейната противничка и успя да затвори сета в своя полза след 5:7 в тайбрека.

В третия сет обаче рускинята бе по-добра, поведе с 3:0 и 4:1 и приключи мача с пробив след двойна грешка на чехкиянта, като й позволи да спечели едва два гейма в заключителната част.

Следващата съперничка на Шарапова ще бъде победителката от двубоя между Аранча Рус (Холандия) и Кая Канепи (Естония).

Квалификантката от Казахстан Ярослава Шведова пък поднесе една от най-големите сензации на турнира, след като отстрани миналогодишната шампионка На Ли след победа с 3:6, 6:2, 6:0.

Шведова изигра впечатляващ мач и след като изгуби първия сет даде само два гейма на китайката. На Ли направи цели 41 непредизвикани грешки.

Така 142 в света казахстанка стана едва деветата квалификантка в историята на Ролан
Гарос достигнала до четвъртфиналите.

Там Шведова ще играе с победителката от двубоя между 4-та поставена Петра Квитова от Чехия и Варвара Лепченко (САЩ).