Шарапова на 1/2-финал, въпреки първи загубен сет

Шампионката от 2004 г. Мария Шарапова се класира за полуфиналите на "Уимбълдън". Рускинята загуби първи сет от началото на турнира, но успя да спре изненадващия победен ход на американката Коко Вандевеге след труден успех с 6:3, 6:7 (3), 6:2.

Шарапова стигна до финалната четворка в "Ол Ингланд клъб" за първи път от 2011 г., когато загуби мача за титлата от Петра Квитова. Носителката на пет титли от Големия шлем ще играе полуфинал в Лондон за пети път в кариерата си, а в опит да стигне до трети финал ще се изправи срещу световната номер 1 Серена Уилямс или Виктория Азаренка от Беларус.

Двубоят между Шарапова и Вандевеге предвещаваше лесна победа за световната номер 4. Тя имаше отлична статистика в четвъртфиналите си в Големия шлем преди днешния мач - 19 победи в 22 мача, докато съперниката й за първи път в кариерата си играеше на такава фаза.

23-годишната американка, която заема 47-ото място в световната ранглиста, обаче създаде сериозни трудности на фаворитката. Шарапова трябваше да спасява пет точки за пробив в първите си две подавания, но успя да се спаси, след което реализира пробив за 3:1. Вандевеге не се предаде лесно и веднага върна пробива, но все пак рускинята стигна до нов пробив и след това затвори сета с 6:3.

Във втората част отново Шарапова пробив първа - за 2:1, но Вандевеге показа характер и се върна в мача в последния възможен момент. Тя пробив при 4:5, когато световната номер 4 сервираш за спечелването на мача, а след това успя да се добере до тайбрек.

В решителния гейм двете размениха полетата при 3:3, но след това американката реализира четири поредни точки и прати мача в трети сет.  Шарапова започна добре решаващия сет, проби първото подаване на съперниката и след това затвърди предимството си, за да поведе с 3:0.  Вандевеге обаче продължи да се бори здраво, както правеше през целия мач.

Американката върна пробива и намали до 2:3. Все пак Шарапова не допусна изненада и отговори с три поредни гейма на сметката си, за да сложи край на двубоя след 2.45 часа.  В другия четвъртфинал, който завърши, испанката Гарбин Мугуруза победи швейцарката Тимеа Бачински със 7:5, 6:3 и очаква Мадисън Кийс или Агниешка Радванска във втория полуфинал.

Източник: Дневник