Шампионът Фруум се сбогува с Тур дьо Франс

Шампионът от 2013-та година Кристофър Фруум стана третото елитно име, което напуска преждевременно колоездачната Обиколка на Франция – Тур дьо Франс – след поредица от падания по дъждовните настилки в северната част на Франция.

Британецът от „Тим Скай“ се сбогува с надеждите си за втори пореден триумф в най-престижното колоездачно състезание, след като 70 км преди края на петия етап падна за втори път от велосипеда си.

Освен че одра дясното си бедро, Фрум имаше сериозни болки в китките, които именно го принудиха да се откаже от продължаване на Тур дьо Франс. Така той „спечели“ печалната слава на първия действащ шампион от 34 години, който напуска преждевременно Обиколката на Франция.

През 1980-та година Бернар Ино изобщо не започна 13-ия етап и „хвърли кърпата“ като действащ шампион на Тура.

Фрум далеч не е единственият елитен състезател, напуснал състезанието още в самото начало заради падане – още във финала на първия етап друга британска звезда Марк Кавендиш трябваше да се откаже след катастрофа, а вчера го последва и шампионът от 2010-та година Анди Шлек.

Кавендиш е 25-кратен етапен победител в Тура и бе сред фаворитите да спечели зелената фланелка за най-добър спринтьор. След отказването му основен претендент при сприньорите е германецът Марсел Кител, който спечели три от петте начални етапа.

Италианецът Винченцо Нибали остава лидер в генералното класиране и носител на жълтата фланелка, оставяйки за пореден път зад себе си основния си преследвач Алберто Контадор.

Петият етап спечели холандецът Ларс Бум от отбора на Белкин, следван от Якоб Фугълсанг и Нибали от Астана.