Шампионска лига: ПСЖ – Челси за втора поредна година

снимка: Guliver/Getty Images

Френският шампион Пари Сен Жермен посреща лидера в английския елит Челси в първи осминафинален двубой от Шампионска лига на „Парк де Пренс“ във вторник от 21:45 часа. За втора поредна година двата европейски гранда спорят за продължаване в следваща фаза на най-силния турнир, след като миналия сезон „сините“ драматично отстраниха ПСЖ с правилото за гол на чужд терен.

Парижани спечелиха домакинството си в първия мач с 3:1 с голове на Езикиел Лавеци и Хавиер Пасторе, като Давид Луис си вкара автогол. Попадението от дузпа на Еден Азар се оказа изключително важно, защото на реванша на „Стамфорд Бридж“ Андре Шюрле даде аванс на Челси, а Демба Ба се разписа в края на мача за 2:0 и класира тима напред.

Въпреки че излезе победител в най-скорошния дуел между двата тима, Челси може да се похвали само с една победа като гост на френски отбор в Шампионска лига, макар тя да дойде именно срещу ПСЖ с 3:0 в мач от груповата фаза през сезон 2004/05 – първият двубой на „сините“ в надпреварата под ръководството на Жозе Моуриньо.

В останалите пет гостувания на френски съперници Челси е постигал най-много равенства, като има две по-паметни визити. Загубата с 1:3 от Монако като гост на полуфинала през 2003/04 се оказа решаваща, защото монегаските се класираха на финала с общ резултат 5:3. Равенството 1:1 с Бордо в груповата фаза през 2008/09 пък е един от позитивните двубои на „сините“ във Франция.

Челси се стреми да стигне четвъртфиналите в Шампионска лига за четвърти път в последните пет и за седми път в последните девет кампании. През този сезон тимът за девети път спечели групата си в последните 12 сезона, като не можа да победи единствено Марибор при визита, а срещу Спортинг и Шалке постигна успех с 1:0 и 5:0.

Пари Сен Жермен се цели в трето поредно класиране на четвъртфиналите, но препятствието е далеч по-сериозно в сравнение с миналия сезон, когато Байер (Леверкузен) бе елиминиран с общ резултат 6:1.

На „Парк де Пренс“ френският шампион няма загуба във вече 32 мача от евротурнирите – 22 победи и 10 равенства, включително 3:2 над Барселона този сезон. За последно Апоел (Тел Авив) е побеждавал ПСЖ като гост през сезон 2006/07.

Срещу английски съперници тимът на Лоран Блан има девет мача, от които е спечелил два и е загубил четири, но в Париж статистиката е две победи, едно реми и едно поражение.