Шампионска лига: Байерн ще отмъщава на Порто

Хегемонът в германската Бундеслига Байерн (Мюнхен) приема Порто на стадион „Алианц Арена“ в четвъртфинален мач реванш от Шампионска лига днес от 21:45 часа в опит да заличи поражението с 1:3 в португалската столица Лисабон миналата седмица.

Баварците се нуждаят от победа с поне два чисти гола, за да не допуснат елиминация преди полуфиналите за първи път през последните четири години. Порто, от своя страна, достигна до тази фаза на Шампионска лига за първи път от шест сезона, но дори при наличието на аванса от първия двубой, задачата в Мюнхен е изключително трудна.

Байерн има отлична статистика срещу португалски отбори, а този сезон като домакин в турнира е спечелил всичките си четири мача с голова разлика 13:0, макар 7 от тези попадения да бяха реализирани в реванша от осминафиналите срещу Шахтьор.

Осем победи и две равенства в десет домакинства на португалски клубове е регистрирала Баварската машина през годините – за последно през 2009-та година, когато с общ резултат 7:1 е елиминиран Спортинг на осминафинал.

Историята помни девет от единадесет случая, в които Байерн е отстранявал съперник след поражение в първия мач. Когато обаче загубата е с два гола разлика, баварците не са успявали да елиминират противника си.

Порто може да играе на полуфинал за първи път от 2004 година, когато спечели трофея под ръководството на Жозе Моуриньо. Когато „драконите“ минат четвъртфиналите (сега играят там за седми път), неизменно печелят турнира.

Миналият сезон за първи път от 37 години Порто елиминира германски отбор в два мача, когато с общ резултат 3:1 изхвърли Айнтрахт от 1/16-финалите на Лига Европа.