Шампионите се спънаха на "Британия Стейдиъм"

Шампионът Манчестър Сити не успя да се пребори за трите точки срещу сърцатите си домакините от Стоук Сити и стигна само до равенство 1:1 на прословутия с негостоприемството си „Британия Стейдиъм".

Единственият гол в актива на „гражданите" реализира новото попълнение Хави Гарсия в 34-ата минута, след като още в 13-ата Питър Крауч бе открил резултата в полза на „грънчарите".

Мениджърът Роберто Манчини бе гласувал доверие на новите си играчи Скот Синклеър, Майкон и именно Хави Гарсия, но само испанецът се понрави с активността си в предни позиции. Иначе като цяло особено през второто полувреме „гражданите" изнемогваха при атаките си и не можеха да стигат до чисти положения.

В крайна сметка в последните минути цели три пъти гостите получиха шансове за втори гол, но героичните спасявания на вратаря Асмир Бегович и бранителя Раян Шоукрос избавиха домакините от неприятна загуба в заключителните мигове на двубоя.

Така Сити има вече 8 точки в класирането след 4 кръга и изостава с 2 от лидера Челси, докато Стоук продължава без победа и без загуба. Това беше 4-то равенство за „грънчарите" в Премиършип до момента.

През първото полувреме срещата се разви очаквано тежко за шампионите - те трудно пробиваха през защитниците на Стоук, а в същото време изпитваха трудности да се отбраняват при многобройните центрирания от фланговете.

В 13-ата минута изненадващо Питър Крауч успя да си пробие път през няколко противникови бранители и от три-четири метра в наказателното поле стреля прецизно, за да преодолее Джо Харт - 1:0. Шпагатите на бранителите на Сити не можаха да разконцентрират бившия нападател на Ливърпул и той отбеляза здраво изработено попадение рано-рано на „Британия".

В 21-ата минута Марио Балотели направи великолепно спиране на топката пред границата на пеналтерията и се обърна, за да стреля моментално с левия крак. Кълбото профуча страховито над горната греда, а Сити изпусна добър шанс да изравни.

Типичната игра на „гражданите" не се получаваше и те често прибягваха до далечни изстрели в търсене на попадение. Така се стигна до 34-ата минута, когато Карлос Тевес центрира от пряк свободен удар, а никой от бранителите на Стоук не атакува летящата топка.

Тя попадна на главата на новото попълнение Хави Гарсия, който по великолепен начин с гръб към вратата успя да насочи кълбото в мрежата за 1:1.

През второто полувреме обаче мъките на Сити продължиха и дори по-явно се проявяваха, защото само веднъж миришеше на втори гол пред вратата на Асмир Бегович. В 62-ата минута гостите направиха бърза контраатака и Яя Туре беше на чиста позиция в наказателното поле, но вратарят Бегович с прекрасен плонж попречи на кълбото да стигне до халфа на „гражданите".

Освен тази стопроцентова ситуация, шампионите нямаше с какво друго да се похвалят пред мрежата на противника. Атаките им завършваха пред стената бранители на Стоук пред наказателното поле.

Домакините винаги излгеждаха опасни, когато изсипваха топката в пеналтерията на Джо Харт, но също не можеха да затруднят стража на именития си опонент.

В 92-ата минута феновете на „Британия Стейдиъм" изтръпнаха при важна намеса на Бегович след силен удар с глава на Компани, който обаче не доведе до решаващ втори гол в мрежата на домакините.

В 94-ата обаче друг играч на Стоук се превърна в герой - Андрю Уилкинсън - който изчисти акробатично от голлинията топката след прехвърлящ удар на Един Джеко. Ал Хабси беше излязъл напред и бе преодолян от нападателя на Сити, но до нов гол така и не се стигна и двата тима поделиха точките.