Шампионите с равенство срещу Черноморец, изостават на шест точки от върха

Шампионът Литекс завърши наравно 0:0 с Черноморец в най-равностойния и любопитен двубой от съботната програма на 12-ия кръг във Виктория футболно първенство. Двубоят, изгледан от бившия треньор на „оранжевите" и нов национален селекционер Любослав Пенев, бе динамичен и заслужаваше да зарадва зрителите с попадения.

В крайна сметка пропуските и на двата отбора се оказаха решаващи за головото статукво, което се получи напълно логично, с оглед на представянето на съперниците.

Новият наставник на Литекс Атанас Джамбазки дебютира с реми в пред родна публика в Ловеч, като възпитаниците му не съумяха да стигнат до гола, а най-опасните им удари бяха дело на Христо Янев от статични положения. Черноморец организираше опасни и бързи контраатаки и също можеше да се поздрави с попадение, но в завършващата фаза играчите на Димитър Димитров изневериха.

Така в класирането шампионите вече се отдалечават на шест точки от лидера Лудогорец, след като имат 25 пункта и не успяха да изместят „акулите" от третата позиция. Черноморец запазва минималния си аванс пред Литекс на последното място, даващо право на участие в квалификациите за Лига Европа.

През първото полувреме играта бе напълно равностойна, като след почивката все пак домакинският фактор наклони везните в полза на „оранжевите", които до последните секунди на двубоя преследваха скъпоценния гол.

В 19-ата минута Христо Янев центрира успоредно на голлинията за Светослав Тодоров, но капитанът на домакините направи сериозен пропуск от чиста позиция на 10 метра от вратата.

Гостите отговориха с добра акция по лявото крило на Венци Христов, който почти от нулев ъгъл стреля в гредата, но преди това реферът Георги Кабаков отсъди игра с ръка в нападение.

В 28-ата минута бе създадена и най-чистата ситуация от страна на „акулите", като Христов направи самостоятелен рейд по дясното крило и нахлу в наказателното поле, но пасът му не стигна до двамата свободни негови съотборници, след като бе пресечен отлично от Илия Миланов.

След почивката играчите на Черноморец предпочитаха на спират с нарушения всички набези на „оранжевите", без да се притесняват от многобройните центрирания на Христо Янев от статичните положения.

В 60-ата минута Янев отново намери Тодоров в наказателното поле, но бившият нападател на Портсмут не нацели топката и я прати високо над горната греда.

Като цяло след почивката инициативата бе в половината на Литекс, но шампионите се затрудняваха да стигат до стрелкови позиции, тъй като акциите им бяха лишени от въображение.

В 75-ата минута Янев стреля по прекрасен начин от любимата си позиция за пряк свободен удар, но кълбото разтресе напречната греда.

В третата минута на даденото от съдията продължение нова сервирана топка в пеналтерията от Янев бе засечена този път от Максим Жос, но вратарят на „акулите" Стоян Колев се намеси блестящо и предотврати късна драма в двубоя.