Шахтьор доказа колко е ценна Купата на УЕФА

снимка: ройтерс

Джонатан Уилсън
"Гардиън"


Стоманолеярните заводи и мините се закриват, а безработицата расте. Нищо чудно, че напоследък Донецк е доста окаяно място. Победата на местния Шахтьор с 2:1 над Вердер във финала за Купата на УЕФА естествено не решава икономическите проблеми. Поне за една вечер обаче настроението в града бе повдигнато. Всъщност може би доброто настроение ще се задържи доста дълго време, ако се съди по празненствата, с които бе отбелязана победата на полуфинала. Всички, които се съмняват, че Купата на УЕФА има изобщо някакво значение, да потърсят спокойно заведение в региона Донбас в дните след победата.


Трофеят е важен за Ринат Ахметов, олигарха, който владее клуба и който финансира изумителното преубразуване на Шахтьор в последните 12 години. Когато Ахметов смени на президентския пост убития си предшественик, смяташе се, че го прави от опортюнистични подбуди. Треньорът Мирча Луческу обаче е убеден: "Той е влюбен в клуба." След последния сигнал в сряда Ахметов просто се разкъса на парчета. Той прегръщаше играчи, ръкуваше се със знаменитости, стискаше купата.


Купата на УЕФА е важна за футболистите. Каквото и да говорим за разликата с Шампионската лига, успех в Европа си е успех в Европа. По-младите играчи (а Шахтьор е млад отбор) може би разглеждат оранжевите като трамплин към по-големи успехи. Дори това да не се случи обаче, петимата бразилци в състава на Миньорите могат да се приберат у дома щедро възнаградени за триумфа си в Европа. А за хора като Левандовски и Дуляй, двамата плешиви възрастни мъже в състава, съответно на 30 и 29 години, шансът за шумен трансфер вероятно е пропуснат. Сега обаче техните спомени за футболните им кариери ще включват този успех.


Купата на УЕФА е важна за треньора Луческу, който не за първи път опроверга критиците си. Когато Шахтьор се добра до зимната пауза едва на пето място в украинското първенство, изглеждаше, че престоят му в Донецк е напът да приключи. Тимът обаче рязко подобри представянето през втория полусезон.


Навсякъде, където е бил, Луческу е бил верен на принципите си: млади футболисти, насърчавани да играят без страх, с много подавания и непрекъснати смени на местата на терена. След като спечели шампионски титли с пет отбора в три страни, най-после румънският треньор записа успех и в евротурнирите. Досега той имаше няколко четвъртфинала и полуфинал в КНК с Динамо (Букурещ) през 1990. В момента румънецът е на 63 години и обеща да остане лоялен на Ахметов. Последният прояви необичайно търпение спрямо треньора след серия от разочарования за тима в Европа.


Накрая, Купата на УЕФА е от огромно значение и за феновете на Шахтьор. Най-малкото защото на полуфинала бе големият съперник на вътрешната сцена Динамо (Киев). Така запалянковците на оранжевите, които години наред бяха принудени да слушат за двете спечелени от съперника КНК, сега могат да отвърнат, че са първият украински клуб, постигнал успех в Европа, откакто Украйна стана независима държава.


Но има ли Купата на УЕФА някакво значение за останалите от нас? Светът доста се е променил от времената, когато беше по-трудно да се спечели този турнир, отколкото КЕШ, защото в него участваха по 4 отбора от големите европейски първенства. Заради успеха на Шампионската лига бе неминуемо Купата на УЕФА да се превърне във второстепенен турнир. Но това не значи, че състезанието е лошо. То просто е предназначено за онези отбори, които нямат ресурси да се борят в Шампионската лига. За тях Купата на УЕФА е шанс да опитат вкуса на международния футбол и да натрупат опит. Освен това турнирът носи и допълнителни приходи, както и възможност да се спечели слава. Масовите десанти на привърженици на Селтик и Рейнджърс за предишни финали в последните години показват колко много значи състезанието за клубове с подобен статут.


И с променени име (Лига Европа) и формат турнирът ще продължи да бъде възприеман както досега. Дали английските тимове ще обърнат повече внимание на обновеното състезание? Едва ли, при положение че за повечето от тях най-голямото възможно постижение е класиране в Шампионската лига, а второто в списъка - оцеляване във Висшата лига. Но турнирът не е предназначен за онези, които са неспособни да видят нищо отвъд счетоводния си баланс. Не, то е за Зенит и Шахтьор, за Вердер, Рейнджърс, Севиля и Спортинг, за Олимпик (Марсилия) и Мидълзбро. Тимът от Североизточна Англия през 2006 сътвори уникални обрати срещу Базел и Стяуа (Букурещ), които заемат водещо място в колективното съзнание на клуба. Футболът определено съществува заради подобни спомени, а не заради онези досадни равенства, които ти осигуряват класиране в златната среда. Отбори от средната класа на европейския континент ще продължат да имат шансове за успех в Лига Европа. И какво като турнирът е второстепенен? Ако откриете трезвен фен на Шахтьор в рамките на една седмица, можете да го питате дали чувствата му са второстепенни.