Севиля дръпна с два гола на Валенсия в испанския сблъсък

Севиля победи Валенсия с 2:0 в първи полуфинален мач от Лига Европа и взе комфортен аванс преди реванша на "Местая" след седмица.

Двата гола за андалусийци паднаха в рамите на три минути - между 33-а и 36-а минута. Първия гол бе дело на Стефан Мбиа, който се разписа елегантно с пета, оставен непокрит от защитата на Валенсия. Голмайсторът за домакините обаче бе в положение на засада, което не бе отчетено от съдиите.

Вторият гол отбеляза Карлос Бака, който  взаимодейства отлично с Витоло и вкара много красиво попадение.

В по-голямата си част двубоят бе равностоен. И двата тима създадоха не малко положения за гол, като по-чистите все пак бяха за тима на Унай Емери и той заслужено спечели първия епизод от битката.

Така Севиля постигна първа победа над Валенсия през този сезон. Преди това андалусийци загубиха с 1:3 на "Местая" и направиха 0:0 на "Рамон Санчес Писхуан" в мачовете от Примера Дивисион.

Победата е много важна за домакините и поставя "прилепите" пред трудна задача на реванша. Срещу Базел обаче те показаха, че могат да се справят и да излязат дори от невъзможна ситуация, така че интригата със сигурност остава.

4081898

В състава на Валенсия има повече проблеми, като титулярният вратар Диего Алвеш все още лекува контузия. Виктор Руис също не бе на линия за Хуан Антонио Пици. Атаката на "прилепите" поведе Пако Алкасер, който реализира хеттрик на четвъртфиналите срещу Базел, с което допринесе изключително много за класирането на тима напред. Компания му правеше друг от голмайсторите срещу швейцарците - Едуардо Варгас.

За домакините липсваха Коке, който е наказан и Алберто Морено, който страда от контузия. На тяхно място започнаха Диого и Давид Наваро.

Първо полувреме

Първите минути на двубоя бяха равностойни, като двата отбора показаха, че няма да пестят сили и заложиха на открит футбол. Сериозните опасности пред двете врати обаче липсваха.

Първият удар в рамките на вратата на Севиля отправи Пако Алкасер в 17-а минута. Той стреля от два метра пред наказателното поле на Севиля, но Бето успя да се справи с шута на испанския нападател.

4081929

Севиля пък бе близо до гола десетина минути по-късно. Иван Ракитич центрира от корнер. Жереми Матийо изпусна Федерико Фасио, който стреля с глава, но топката профуча на метър покрай лявата греда на вратата на Висенте Гуайта. Секунди по-късно хърватинът изведе Карлос Бака на добра позиция, колумбийският нападател се измъкна от отбраната на Валенсия и стреля, но в аут.

В 33-а минута моментното превзходство на Севиля даде резултат. Иван Ракитич центрира от фаул, Даниел Карисо отклони топката с глава към непокрития Стефан Мбиа. Футболистът на андалусийци бе в очевидна засада, но сигнал не последва и той необезпокояван с елегантен удар с глава я прати в мрежата, за да даде аванс на своя тим.

Още неотърсили се от шока гостите получиха втори удар само три минути по-късно. Карлос Бака и Витоло комбинираха по отличен начин, топката стигна до колумбиеца, който със страхотно първо докосване си осигури пространство, напредна и стреля неспасяемо за 2:0.

4081940

Валенсия пробва да натисне своя съперник след двата гола, които получи, но последните минути на полувремето отново бяха за Севиля. В 45-а минута защитата на Валенсия изпусна Фасио, който засече с глава поредното центриране на Ракитич, но този път Гуайта успя да реагира и да отрази.

Второ полувреме

Валенсия започна по-добре второто полувреме. В 52-а минута валенсианци отправиха добър удар от пряк свободен удар, дело на Матийо, но топката мина на метър покрай вратата на Бето.

Севиля обаче организира няколко опасни контраатаки. В 56-а минута отлично представящият се в този мач Иван Ракитич изведе Карлос Бака на отлична стрелкова позиция, но отново Гуайта се оказа последна преграда пред гола.

4081935

Двата тима си размениха по няколко атаки, а в 66-а минута Едуардо Варгас пропусна хубав шанс за Валенсия. Грешка на бранител в бяло позволи на нападателя да стреля от чиста позиция в наказателното поле. Ударът на чилиецът бе много елегантен, но мина на сантиметри покрай вратата на Бето.

Двубоят продължи с равностойна игра на двата тима, като "прилепите" имаха лек превес, но не успяваха да стигнат до сто процентово положение пред вратата на Севиля. Домакините от своя страна направиха няколко добри атаки, които можеха да доведат до трети гол. При една от тях в 78-а минута топката срещна ръката на играч на Валенсия в наказателното поле след шут на Кевин Гамейро, но реферът прецени, че ударът е бил от прекалено близо, за да има основания за дузпа.

4081930

В последните минути на двубоя Валенсия направи всичко възможно да вкара поне един гол. В 87-а минута Бето се отличи със страхотно спасяване след удар на Жонас, а минута по-късно Едуардо Варгас с глава нацели гредата над стража на тима от Андалусия.

Преди мача

Севиля е пред историческо класиране за финал в Лига Европа, но пред тима има сериозно изпитание днес в лицето на Валенсия.

Първият полуфинален двубой между двата тима в турнира е на "Рамон Санчес Писхуан", като и двата тима се потрудиха сериозно, за да стигнат до заключителната фаза в турнира.

В миналия кръг Севиля загуби минимално от Порто в Португалия с 0:1, но след това затвърди силната си домакинска форма през сезона с чутовен успех с 4:1 над бившия европейски шампион.

Валенсия пък се отчете с малко чудо срещу Базел. "Прилепите" загубиха с 0:3 първия мач срещу Базел, но се добраха до продължения на "Местая" и стигнаха до полуфиналите с общ резултат 5:3. По пътя си момчетата на Пици отстраниха и българския Лудогорец.

Севиля: Бето, Фазио, Наваро, Фигиерас, Каричо, Пареха, Мбиа, Ракитич, Витоло, Рейес, Бака

Валенсия: Гуаита, Перейра, Матю, Фегули, Бернат, Фуего, Парехо, Картабия, Кейта, Алкасер, Варгас