Серафим Грозев и Андреас Нейков се класираха за основната схема в Zagorka Tennis Cup в София

Двама български тенисисти успяха да се класират за основната схема на третия фючърс турнир Zagorka Tennis Cup в София. Държавният шампион в зала за тази година Серафим Грозев победи със 7:5, 6:3 Себастиан Падуре от Румъния, а Андреас Нейков се справи със съпротивата на украинеца Денис Милокостов, побеждавайки с 6:3, 7:5.

Серафим Грозев имаше затруднения само в първия сет, след което се справи с играта на румънеца и спечели двубоя. Андреас Нейков показа по-добра игра от своя опонент и заслужено спечели място сред 32-мата най-добри в турнира.

Другите двама наши състезатели в квалификациите - Петър Трендафилов и Димитър Петров, отпаднаха от надпреварата. Тренафилов загуби своя мач срещу австриеца Максимилиан Нойкрист с 1:6, 3:6, а македонецът Стефан Мицов надделя над Димитър Петров с 6:1, 7:5.

В другите мачове за деня Джибрил Диара от Австрия надигра италианеца Франческо Вилардо с 6:4, 6:3, Андриан Данческу (Румъния) победи Павел Чеков (Русия) с 6:7, 6:0, 6:2, Владзимир Крук (Беларус) спечели с 6:1, 6:1 срещу Шалва Джанашиа, а в последния мач при синглите Иля Лебедев (Русия) победи с 6:4, 2:6, 7:6 Денис Пуме (Украйна).

Така осмината победители в днешния ден ще се включат утре в основната схема на фючърса с награден фонд 10 000 долара. Общо осем българи ще участват в първия кръг на турнира. Тихомир Грозданов, Тодор Енев и Валентин Димов са поставени директно в схемата според класирането си в ранглистата на ATP, а „уайлд кард" получават Димитър Кузманов, Александър Лазов и Георги Йорданов.

Поставен под No.1 в схемата ще бъде финалистът на втория фючърс от веригата в Пловдив Микаел Линцер. Регламентът предвижда 32 състезатели за основна схема сингъл (20 състезатели с най-предно класиране в ранглистата на ATP, 8 финалисти от квалификациите и 4 състезатели с „уайлд кард") и 32 състезатели в основна схема за 16 двойки.

Днес следобяд на кортовете на ТК „Левски-София" започва и надпреварата при двойките. Четири двойки ще премерят сили днес, от които три са с българско участие - Серафим Грозев и Александър Лазов излизат на корта срещу Виктор Анагнастопол-Петру Лунчану от Румъния, а Марсел Радев и Александър Велев ще играят срещу смесения дует Стефан Мицов (Македония) -Димитър Петров (България).

В петък предстои финалът на турнира за двойки, а в неделя - на сингъл. Мачовете от основната схема през седмицата са с начален час 10:00 часа, а полуфиналите и финала (събота и неделя) са от 11:00 часа. Двубоите се играят на пряка елиминация в 2/3 тайбрек сета.

Турнирът е с награден фонд 10 000 долара, съгласно разпоредбите на международната тенис федерация. Победителят получава 1300 долара и 18 ATP точки, завършилият на второ място - 900 долара и 10 ATP точки, а класиралият се на трето място - 480 долара и 6 ATP точки. Останалият награден фонд се разпределя между другите призови класирания.