Сензационно: Изхвърлиха Лукойл за Купата

Рилски спортист (Самоков) поднесе изненадата в турнира за Купата на България по баскетбол за мъже, след като отстрани на четвъртфиналите носителя на трофея в последните три години и шампион на страната Лукойл Академик (София).

Възпитаниците на Росен Барчовски спечелиха с 95:78 (24:18, 28:21, 24:21, 19:18), след като доминираха през целия мач. На полуфиналите Рилски спортист ще играе утре срещу Левски.

Извън групата на "студентите" остана Киърън Ачара. От ръководството на тима обявиха, че той е получил контузия на глезена тренировка вчера. Лукойл Академик отпада на четвъртфиналите в турнира едва за втори път в историята си.

Рилски спортист изигра страхотно първо полувреме срещу шампионите и отбеляза цели 52 точки. "Студентите" водеха в резултата само в първите седем минути на мача, след което играчите от Самоков изцяло превъзхождаха. Малко преди края на първите 10 минути възпитаниците на Росен Барчовски имаха аванс от 24:15.

През втората четвърт баскетболистите на Рилски спортист продължиха да доминират и на няколко пъти повеждаха с по 15 точки. На почивката те имаха аванс от 52:39 след 18 точки на Йордан Бозов. С кош на Чавдар Костов шампионите намалиха пасива си на 55:62 в 26-а минута, но четири по-късно Рилски поведе с 14 точки при 74:60.

В последните 10 минути шампионите стартираха със серия от 7:0 и 7:30 минути преди сирената намалиха на 67:76. Съперниците им обаче отвърнаха с кошове на Върнън Тейлър и Шон Барнет. След това за натрупани лични нарушения играта за шампионите напуснаха двата центъра - Тенчо Банев и Юре Лалич, което още повече оказа влияние върху играта на тима.

До края играчите на Рилски спортист задържаха преднината си и стигнаха до крайния успех. Загубата поставя под съмнение бъдещето на Димитриос Галанис начело на Лукойл Академик.

За Рилски спортист петима играчи записаха двуцифрен актив, но най-резултатни бяха Йордан Бозов с 27 точки, Шон Барнет с 22 точки и Евън Равънел с 16 точки. Чавдар Костов завърши с 24 точки за шампионите, Юре Лалич добави 16 точки и 13 борби, а Божидар Аврамов записа 14 точки и 7 асистенции.