Сензационно: Федерер изхвърча от Australian Open

Четирикратният шампион Роджър Федерер (Швейцария) отпадна в третия кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис. Поставеният под номер 2 Федерер претърпя изненадващо поражение от италианеца Андреас Сепи с 4:6, 6:7(5), 6:4, 6:7(5) след почти три часа игра.

33-годишният швейцарец допусна цели 55 непредизвикани грешки срещу 40 на съперника и загуби за първи път от Сепи след десет поредни победи в десет мача. Федерер прекъсна и серия от 11 последователни полуфинала на "Мелбърн Парк", където печели трофея през 2004, 2006, 2007 и 2010 година.

Сепи спечели първия сет след единствен пробив в деветия гейм. Във втората част италианецът на два пъти излизаше с пробив напред и дори сервираше за сета при 5:4, но не успя. Така се стигна до тайбрек. В него Федерер поведе с 4:1 точки, а след 5:3 той загуби четири поредни разигравания и Сепи дръпна с 2:0 сета.

В третата част Федерер проби рано и поведе с 3:2, слeд което запази аванса си до края, за да намали изоставането си. Четвъртият сет премина без пробиви, а в тайбрека швейцарецът отново взе ранен аванс от 3:1, а при 5:4 имаше два сервиса. Той обаче загуби и двете точки при подаването си, а при първия си мачбол Сепи направи феноменален минаващ удар от трудна позиция,за да триумфира.

"Въобще не знам как стана този удар. Често казано дори не знам как въобще достигнах до топката. В първия момент си помислих, че това ще бъде уинър за Роджър, но след това някак си успях да поставя ракетата си на пътя на топката и се получи", коментира Сепи.

"За мен беше удоволствие да играя на Централния корт срещу велик тенисист като него. Мисля, че направих един от най-добрите мачове в кариерата ми. Стараех се да бъда максимално концентриран в геймовете, в които сервирах, да не допускам леки грешки. Бях стабилен във важните моменти на двата тайбрека и това беше решаващо", допълни той.

Федерер спечели с точка повече в мача - 145:144, но изравни най-слабото си представяне в Мелбърн и отпада толкова рано в турнира за първи път от 2001 година насам.