Селтик - Ювентус в историята: Стилиян Петров с незабравим гол

снимка: Guliver/Getty Images

Тази вечер в сблъсъците от 1/8 - финалите на Шампионската лига един срещу друг се изправят шампионите на Шотландия Селтик срещу тези на Италия - Ювентус.

Двубоят е в най-големия град в Шотландия на стадион „Паркехд". Италианците определено са фаворити, но пък шотландския гранд победи Барселона с 2:1 като домакин в груповата фаза и ще разчита и на публиката си за нов грандиозен успех в турнира.

Това не е първият сблъсък на отборите в европейските клубни турнири. До сега двата тима са се срещали 4 пъти като са си разменили по 2 победи и са си вкарали общо 15 попадения.

Едно от тях е дело на бившия капитан на националния ни отбор Стилян Петров, който в момента се лекува от левкимия. Стенли се разписва от пряк свободен удар през 2001 г в мач от груповата фаза на Шампионската лига.

Преди сезон 2001/02, Ювентус и Селтик са се срещали в първия кръг на Купата на носителите на национални купи (КНК) през сезон 1981/82.

В италианския състав е легендарният вратар Дино Дзоф, но това не помага в първия двубой на „Селтик Парк" и шотландците побеждават с 1:0 след гол на Мърдо Маклауд в 67 минута.. На реванша Юве няма особени проблеми и взима срещата с 2:0 с голове на Пиетро Вирдис (28 мин) и Роберто Бетега (40 мин). В следващия кръг торинци отпадат от белгийския Андерлехт след 3:1 в Белгия и 1:1 в Италия.

През сезон 2001/02 в група Е на Шампионската лига „детелините" и „бианконерите" са заедно с португалския Порто и норвежкия Розенборг. В състава на шотландците личат имената на Хенрик Ларсон, Крис Сътън, настоящият мениджър на Селтик Нийл Ленън и този на Астън Вила Пол Ламбърт, и, разбира се, Стилян Петров. Звездите на Ювентус по това време са Павел Недвед, Давид Трезеге, Едгар Давидс, Лилиян Тюрам Марк Юлиано и легендарният Алесандро Дел Пиеро.

Отборите изиграват две много вълнуващи срещи с много голове. Първо на 18-ти септември на „Деле Алпи" в Торино срещата завършва 3:2 за домакините. Те повеждат с 2:0 чрез голмайстора си Давид Трезеге (42' и 55' ) , но тогава младата надежда и двигател на отбора Стилян Петров връща надеждите на „детелините" след попадение от пряк свободен удар в 67 минута.

Само 9 мин по-късно холандеца Едгар Давидс си изкарва втори жълт картон и оставя италианците с човек по-малко.Това оказва влияние и в 85 минута шведската легенда на Селтик Хенрик Ларсон прави резултата 2:2 след точно изпълнена дузпа.

В крайна сметка това се оказва недостатъчно. Една минута преди края на редовното време е отсъдена нова дузпа, този път за Ювентус. Алесио Такинарди вкарва и донася победата с 3:2.

В ответния мач на „Паркхед" се получава още по-драматичен и интересен двубой. В 19-та мин боготвореният от привържениците на „бяло-черните" Алесандро Дел Пиеро извежда италианците напред в резултата. Селтик отговаря само 5 мин по-късно с попадение на защитника Йоос Валгаерен, а до края на полувремето се разписва и Крис Сътън. Така Селтик се прибира с аванс на почивката.

Наставникът на Ювентус Марчело Липи прави една промяна на полувремето и пуска Давид Трезеге на мястото на разписалия се Алекс Дел Пиеро.Само 6 мин след подновяването на играта французинът се отблагодарява и прави резултата 2:2,припомняйки развоя на събитията от срещата в Торино месец по-рано.

Но никой не предполага, че мача ще стане дори по-вълнуващ от първия. Попаденията продължават да валят и в 56 мин Хенрик Ларсон отбелязва втората си дузпа в турнира срещу този съперник - 3:2 за Селтик. В 64 мин Крис Сътън се разписва за втори път, правейки резултата 4:2 и дава спокойствие на шотландците. Стилян Петров се появява като резерва само минута по-късно на мястото на получилия жълт картон Любомир Моравчик. В 76 мин Трезеге прави 4:3, резултата се запазва и Селтик си връща за драматичната загуба в Италия.

Все пак това се оказва недостатъчно за шотландците да продължат напред в турнира и те остават трети в групата с актив от 9 точки. Това е единствената загуба на Юве в първата групова фаза на турнира (2001/02 е последния сезон, в който Шампионската лига има две групови фази).

Във втората група „бианконерите" са в компанията на бъдещия финалист Байер Леверкузен с Димитър Бербатов, испанския Депортиво Ла Коруня и английския Арсенал. С две победи, едно равенство и три загуби италианците остават последни и отпадат от турнира.

Равносметката от срещите Селтик - Ювентус е 4 мача, по 2 победи за двата отбора, 15 гола и много драма. А сега залогът е участие на ¼ - финалите на Шампионската лига, което е предпоставка за едно истинско шоу.