Съдбата обича смелите – предстои ни най-равностойният четвъртфинал

„Англия е тежък съперник и ние трябва да влезем в мача без страх, без обременяване", посъветва играчите си селекционерът на Италия Чезаре Прандели. Малко по-късно пък обяви петимата футболисти, които ще изпълнят дузпи, ако се стигне до тях след равенство 120 минути.

„Не сме тренирали дузпи, смятам, че ще победим италианците още в редовното време", коментира треньорът на Англия Рой Ходжсън, който демонстрира завидно самочувствие предвид тежкия сблъсък от четвъртфиналите.

„Ще ни бъде трудно срещу тях, защото те са великолепен отбор", добавя все пак той, за да покаже уважение към противника.

Англия - Италия без съмнение е най-равностойния четвъртфинален сблъсък, след като снощи Франция разочарова с безличната си продукция срещу еврошампиона Испания и провали надеждите за дерби.

Затова погледите дори на неутралните фенове на футбола са насочени към Олимпийския стадион в Киев, защото там ще се сблъскат две сили, които имат възможността да изживеят истинско прераждане.

Припомнете си колко проблеми и странични приказки се случиха в лагера на англичаните още преди тимът да бе потеглил за Украйна. Колко недоверие и недоволство предизвика Ходжсън с пренебрегването на Рио Фърдинанд...

Италия пък отново бе разтърсена от скандали с уредени мачове и подкупни футболисти, та дори националът Доменико Кришито бе лишен от честта да представя страната си на Евро 2012 заради разследване на прокуратурата.

Сега привържениците на една от тези две изтерзани футболни величия ще имат удоволствието да гледат любимците си на полуфинал на Европейско първенство, и то в супердвубой с шампиона Испания.

Англия

Англия вероятно ще излезе в Киев със същия състав, който спечели с 1:0 срещу домакините Украйна в предишния мач. Тогава атаката на „Трите лъва" бе водена от дуото на Манчестър Юнайтед Дани Уелбек и Уейн Рууни, който се завърна триумфално в игра с победен гол.

В средата на терена ключовата фигура ще бъде отново Скот Паркър - човекът с най-много точни пасове и най-дълго задържане на топката - той ще бъде подпомаган от Стивън Джерард, а по крилата са подредени Джеймс Милнър и Ашли Йънг.

В защита също всичко е ясно - Ашли Коул, Джон Тери, Джолиън Лескот, Глен Джонсън. Дори смените на Ходжсън са предвидими, защото той винаги залага в даден момент от срещата на Тио Уолкот, а има на разположение и Анди Керъл. Алекс Окслейд-Чембърлейн дори беше сред титулярите в първия двубой срещу Франция, така че също може да се появи на терена след почивката.

Италия

„Адзурите" са далеч по-непредсказуеми и съставът им със сигурност няма да бъде идентичен с нито един изигран до момента мач от Евро 2012. Контузията на Джорджо Киелини е най-сериозният удар за Чезаре Прандели, особено преди мач с отбор, който играе подчертано с центрирания, за да стигне до гола.

Леонардо Бонучи ще трябва да запълни дупката в отбрана, проблемите на Италия се пренасят в халфовата линия, където Рикардо Монтоливо може да дебютира на Евро 2012, защото Тиаго Мота вероятно няма да вземе участие в мача поради болки в прасеца.

Новият играч на Милан ще трябва да играе ролята на разпределител зад нападателите, подпомаган от малко по-задна позиция от плеймейкърът на Ювентус Андреа Пирло. В атака Прандели има достатъчно богат избор - Марио Балотели, Антонио Касано и Антонио Ди Натале.

История

За последно двата тима се срещнаха в Лийдс през 2002-ра година, когато Италия спечели с 2:1. Головете отбелязват двама вече бивши нападатели - Роби Фаулър и Винченцо Монтела.

Иначе съперниците шест пъти са играли един срещу друг в официални мачове - 4 победи за Италия, само 1 за Англия.

Общо мачовете са 22, като „адзурите" имат 9 успеха, 6 равенства и 7 победи за „Трите лъва".

Италия е губила само веднъж от Англия през последните 35 години (6 победи, 2 ремита, 1 загуба).

Последните два мача на Световно или Европейско първенство са спечелени от Италия - Марко Тардели носи успех в Торино в груповата фаза на Евро 1980, а 10 по-късно на Мондиала в спор за трето място „адзурите" бият с 2:1, благодарение на Роберто Баджо и Тото Скилачи.

Италия има само 2 отпадания от 9-те си изиграни четвъртфинала на Еврошампионати, като и двете са след дузпи. Също така в елиминационна фаза „скуадрата" има само 2 загуби в редовното време в историята на Европървенства.