САЩ препъна "лъвчетата" на старта на Световното

снимка: fivb.org

Българският национален отбор по волейбол за младежи започна със загуба участието си на Световното първенство в Рио де Жанейро. Снощи възпитаниците на Николай Желязков не успяха да се противопоставят на връстниците си от САЩ и записаха поражение с 0:3 (22:25, 18:25, 21:25).

Загубата усложнява в пъти задачата на младите „лъвове", които ще гонят задължителен успех срещу Япония днес, а в последствие ще трябва да изиграят добър мач срещу домакина Бразилия, за да запазят шансове да излязат успешно от група А на надпреварата.

Срещата започна равностойно, като единственото по-сериозно откъсване за янките в резултата бе заличено до 10-тата точка на гейма. С известна доза късмет и няколко колебливи отигравания на нашите момчета, американците поведоха отново за 15:13 и 16:13, а в този момент отборът ни получи и друг удар - контузия на Златан Йорданов, която го остави извън игра за остатъка от мача.

На негово място се появи Пламен Драгиев, който също лекуваше травма до скоро, но въпреки принудителната смяна, отборът започна да напипва своя ритъм и не само изравни, но дори поведе с 20:19 на прага на решителната част на гейма. Американците обаче нанизаха пет безответни точки и безпроблемно затвориха първата част на мача въпреки добрия сервис на влезлия като резерва Добромир Димитров, които успя само до доближи „лъвчетата" до съперника.

Вторият гейм започна добре за българите, но на първата техническа пауза отново съперниците им бяха напред в резултата - 8:6. Интригата в гейма се запази до второто прекъсване, но нов необясним спад в играта на момчетата на Желязков отново прати янките в изгодна позиция на финала на гейма и те спокойно затвориха частта на 18 точки.

Американците успяха да наложат превъзходството си и постепенно трупаха преднина в средата на третата част. Нашите момчета все пак намериха сили да се доближат в резултата при 18:16 в полза на янките, но за съжаление това бе и последният им опит да се противопоставят на съперника. Американците отново дръпнаха напред и бързо си осигуриха чистата победа в мача за около час и половина игра.

В другата среща от тази група домакинът Бразилия загуби с 2:3 (25:21, 19:25, 20:25, 25:22, 16:18) от Япония.