САЩ излъга Бразилия и грабна трофея в Световната лига

снимка: fivb.org

Отборът на САЩ замести Русия като шампион в Световната лига, след като във финала на тазгодишното издание във Флоренция излъга Бразилия с 3:1 (31:29, 21:25, 25:20, 25:23) в зала "Нелсън Мандела Форум".

Това е втори триумф за американците, след като те спечелиха и през 2008 година. Тогава те спечелиха и златните медали на Олимпиадата в Пекин, побеждавайки отново "селесао". САЩ има и едно второ място - от 2012 година на турнира в зала "Арена Армеец" в София.

Първият гейм беше буквално епичен, като борбата беше за всяка точка. При 15:13 Соуса можеше да даде 3 точки аванс на "златистите", но атаката му през центъра излезе в аут, а САЩ стигна до равенство, което се задържа до 29:29.

Тогава обаче последва слаба атака в аут на Лукаш Сааткамп, а Лукарели беше надигран от блокадата на Дейвид Лий - 31:29 и 1:0 за САЩ. Бразилците обаче се съвзеха бързо и в ключов момент в края на следващата част поведоха с 22:18 и не изпуснаха водачеството си до края - 25:21 и 1:1.

"Янките" обаче изиграха отличен трети гейм, в който Сандър и Лий поведоха своите за 16:10 при втората техническа пауза и, въпреки че Бразилия се доближи на 4 точки това нямаше значение - 25:20 и 2:1.

Решаващият момент в края дойде при 21:20, когато Муагутутиа заби ас за 22:20, а до края Сандър и Лий донесоха победата след 25:23.

Най-резултатен в мача беше Тейлър Сандър, който завърши с цели 24 точки, 2 от които дойдоха след блокада. Матю Андерсън пък добави 23, а Лий - 12, 7 от които след блокада. Уолъс де Соуса завърши с 16 точки за Бразилия.

За MVP на финалния турнир в Световната лига беше обявен Тайлър Сандър.