САЩ, Испания и Гърция остават непобедени на баскетболния Мондиал

Защитаващият титлата си тим на САЩ, домакинът Испания и Гърция завършиха без загуба груповата фаза на световното първенство по баскетбол и по този начин спечелиха своите групи.

Американците се наложиха над Украйна със 91:75 в мач, който бе без значение за тях, но оказал се последен за украинците на Мондиала. Украинците, водени от американския специалист Майк Фратело, започнаха силно мача и поведоха с 19:14 след първите 10 минути, но съкрушителна втора част даде аванс от 12 точки на почивката на световните и олимпийски шампиони, който те нямаше как да пропилеят до края на срещата.

За САЩ най-резултатен бе Джеймс Хардън със 17 точки, а 11 от 12-те състезатели на Майк Кжижевски успяха да се запишат сред реализаторите. Слава Кравцов вкара 15 точки за Украйна.

В другите две срещи от група "С" Нова Зеландия победи Финландия със 67:65, а Турция разби Доминикнската република със 75:61. Така освен САЩ за елиминационната фаза на турнира се класират Турция, Нова Зеландия и Доминикана, а Украйна и Финландия отпадат.

В група А предсрочно осигурилият си първо място в класирането отбор на Испания победи Сърбия с 89:73, но и двата тима ще продължат в следващия етап. Там компания ще им правят Бразилия и Франция, които записаха победи във вчерашния ден. "Селесао" разгроми аутсайдера Египет с цели 63 точки разлика за крайното 128:65, а "петлите" надиграха нуждаещия се от задължителна победа Иран с 81:76.

Група "Б" предложи директен сблъсък за първото място в последния ден на първата фаза на турнира. Гърция и Аржентина трябваше да определят кой ще завърши начело и ще срещне Сърбия в елиминациите. В Севиля "елините" бяха по-добри и макар да допуснаха отпускане в последната четвърт спечелиха със 79:71. Ник Калатес завърши с 18 точки, но най-полезен за южните ни съседи бе Йоанис Бурусис, приключил с 16 точки, 15 борби и 3 чадъра.

В другите два мача Хърватия не срещна проблеми с Пуерто Рико и надигра карибската страна със 103:82, а Филипините записа първи успех на шампионата след 81:79 над Сенегал след продължение. За следващата фаза се класират Гърция, Аржентина, Хърватия и Сенегал.

В група "Д" драматичен край на срещата между Литва и Словения определи победителя в групата. Словенците, които бяха непобедени до този момент, водеха със 7 точки на Литва преди последната четвърт, но много слаба игра в нападение даде победата на финалиста от последния еврошампионат. Литовците спечелиха заключителните 10 минути с резултат 12:2, а това им донесе и крайния успех със 67:64.

В другите два мача от тази група Ангола надигра Австралия с 91:83 след велик мач на Яник Морейра, който вкара 38 точки и взе 15 борби. Успехът обаче се оказа недостатъчен за африканците, които отпаднаха от шампионата, след като Мексико надигра Република Корея с 87:71.

Така за следващата фаза се класираха Литва, Словения, Австралия и Мексико, а Ангола и Република Корея напускат шампионата в Испания.