Само един от 16 квалификанти преодоля първия кръг Крусибъл

Австралиецът Нийл Робъртсън победи китаеца Панг Джунсу в първия кръг на Световното първенство с 10:6 фрейма.

Това означаваше, че общо 15 от 16-те поставени играчи на турнира преодоляха първото си препятствие в Крусибъл. Подобно нещо се е случвало само три пъти в историята, като обикновено повече играчи от квалификациите успяват да продължат напред.

Единственият квалификант, който се класира за втори кръг, е опитният иранец Хосеин Вафаей, който успя да преодолее китаеца Си Джунхуей.

Никога в историята всички 16 поставени не са успявали да продължат напред. По 15 са го правили два пъти, като последният случай е през 1983 година.

Иначе фаворитите се представиха убедително в първи кръг. Джон Хигинс победи Али Картър с 10:7, Рони О'Съливан преодоля Хъ Гуочянг с 10:2, а Джъд Тръмп се справи с Гари Уилсън след 10:5.

Напред продължиха още Марк Селби, Марк Уилямс, Бари Хоукинс, Марк Алън, Кайрън Уилсън, Крис Уейклин, Шон Мърфи, Динг Джунхуей и акуталният световен шампион Джао Ксинтонг.