С много мъка, две дузпи и без Бербатов Юнайтед измъкна първа победа (видео)

Финалистът от миналата година Манчестър Юнайтед постигна първа победа в тазгодишното издание на Шампионската лига, след като тази вечер „червените дяволи" измъкнаха труден успех с 2:0 при гостуването си на Оцелул Галати в Румъния. И двата гола за победителите паднаха след точно изпълнени дузпи от Уейн Рууни през втората част, а капитанът Неманя Видич бе изгонен от игра с директен червен картон.

Българският нападател на Юнайтед Димитър Бербатов попадна в групата за двубоя, но остана на резервната скамейка през цялото му времетраене.

Манчестър Юнайтед търсеше своята първа победа в групата, след като до този момент английският шампион бе регистрирал две равенства от два изиграни мача. Мениджърът на гостите сър Алекс Фъргюсън загърби експериментите и постави дуото Уейн Рууни - Хавиер Ернандес на върха на своята атака, докато Димитър Бербатов, Дани Уелбек и Майкъл Оуен останаха на пеката.

Единствено по-екзотично решение на шотландеца бе по отношение на вратарския пост, където титулярът Давид Де Хеа отстъпи мястото си на резервата Андерс Линдегаард.

Гостите от Англия стартираха срещата като абсолютен фаворит в нея, но началните минути не предложиха обичайното високо темпо и агресивна игра от страна на Манчестър Юнайтед. Възпитаниците на сър Алекс Фъргюсън навлязоха сравнително бавно в срещата, а Уейн Рууни бе почти незабележим. Може би донякъде изненадващо, но първият шанс за отбелязване на гол бе пред вратата на британците. В 15' Неагу се опита да прати топката зад Линдегаард, възползвайки се от тромава изява на Фабио, но датчанинът отрази.

В следващите минути английският шампион така и не успяваше да наложи очакваната от всички доминация над далеч по-скромния си съперник. Играта на Юнайтед не спореше, като до чисти положения за отбелязване на гол пред румънската врата така и не се стигаше. В самия край на полувремето, пред футболистите на Манчестър Юнайтед най-сетне се откри удобна възможност за първи гол, която обаче бе пропиляна от Майкъл Карик. Луиш Нани върна топката назад от аутлинията, но изстрелът на Карик бе крайно неточен, като халфът прати кълбото над гредата.

На почивката сър Алекс не извърши промени в своя стартов състав, но в съблекалнята явно е имало разговори на висок тон, защото Юнайтед стартира по-оживено второто полувреме. Както и бе през първите 45 минути обаче, шансовете за отбелязване на гол пред вратата на Граховац липсваха.

В средата на втората част до попадение в мрежата на Оцелул най-сетне се стигна, макар и след дузпа в полза на Юнайтед. Костин игра с ръка след опит за центриране на Уейн Рууни, а английският национал изпълни собственоръчно наказателния удар, пращайки Граховац в грешната посока - 0:1. За Рууни това бе и 10-и гол в последните му 15 мача в Шампионската лига.

Само три минути по-късно трибуните в Галати изригнаха в радостен възторг, след като капитанът на гостите Неманя Видич бе отстранен от игра. Сръбският бранител закъсня при един опит да изчисти топката, а реферът пресилено му показа директен червен картон. Решение, което определено не бе докрай справедливо спрямо капитана на английския шампион. Минута по-късно Оцелул бе близо до изравняването, след като Антал направи непростим пропуск, стреляйки над гредата от чиста позиция.

Сър Алекс реагира на създалата се ситуация и извърши две промени в стартовия си състав, като в игра се появиха бранителите Фил Джоунс и Джони Евънс, които заеха местата на Фабио Да Силва и Антонио Валенсия. В 74' отбраната на „червените дяволи" отново бе поставена под напрежение, след като Фрунза центрира в пеналтерията на Юнайтед, а отбраната на гостите позволи на Пена да стреля необезпокояван с глава. В 80' Пуношевац също застраши сериозно пазената от Линдегаард врата, но изстрелът му мина съвсем близо покрай гредата.

В последните минути численото равенство на терена бе възстановено, след като Милан Перендия също видя червения цвят на картона в 87'. Малко по-късно бе оформено и крайното 0:2 в полза на Юнайтед, след като Уейн Рууни за втори път получи правото да изпълни дузпа в полза на своя тим. Английският национал бе фаулиран от Антал, след което и сам вкара наказателния удар.

Така Манчестър Юнайтед увеличи точковия си актив в група C на 5 пункта, докато Оцелул остава без спечелена точка, Лидер е Бенфика със 7 точки от 3 мача.