С човек по-малко Лудогорец се преклони пред великия Реал Мадрид (ВИДЕО И СНИМКИ)

Новият евробоец на България Лудогорец приключи с поражение участието си в груповата фаза на Шампионската лига, след като тази вечер „орлите“ загубиха с 0:4 гостуването си на действащия носител на трофея Реал Мадрид.

Сблъсъкът бе последен за „орлите“ от група B на турнира, като родният шампион приключва участито си на последното четвърто място, но с исторически за българския футбол актив от четири точки. Головата разлика на разградчани остава 5:14. Реал Мадрид пък завършва участието си в групите със стопроцентов актив от шест победи от шест изиграни мача и първо място в групата.

Победата означаваше и нов рекорд за десеткратния шампион на Европа. За Реал Мадрид това е 19-и пореден успех във всички турнири, което е и ново върхово постижение в цялата история на испанския футбол. До днес Реал Мадрид делеше рекорда с Барселона, като и двата клуба имаха по 18 успеха.

Кристиано Роналдо от дузпа, Гарет Бейл, Алваро Арбелоа и младият Алваро Медран бяха точни за „кралете“, а след само 19 минути игра Лудогорец остана и с десет души на терена. Марселиньо игра с ръка на голлинията и получи стопроцентов червен картон от френския рефер Клеман Тюрпие, оставяйки българите с човек по-малко на един от най-негостоприемните стадиони на планетата.

Лудогорец на няколко пъти опита да погледне към пазената от Кейлор Навас врата, но костариканският национал отрази добри изстрели на Върджил Мисиджан, Фабио Ешпиньо и Светослав Дяков.

Голямата звезда на Реал Мадрид Кристиано Роналдо отбеляза 72-ия си гол в Шампионската лига до този момент, като по този начин португалецът изпревари легендарния капитан на "кралския клуб" Раул Гонсалес по брой голове в турнира. "Седмицата" обаче остана зад лидера Лионел Меси, който има 74 попадения на сметката си до момента.

В другия мач от група B швейцарският Базел измъкна равенство 1:1 при визитата си на Ливърпул на "Анфийлд", с което и отборът на Иван Иванов зае второто място в групата, продължавайки към 1/8-финалите. За Ливърпул остава третото място и участие в Лига Европа напролет.

4127515

Старши-треньорът на Лудогорец Георги Дерменджиев очаквано заложи на формация без чист централен нападател, при положение, че Роман Безяк бе аут до края на 2014-та година, а Юнес Хамза не е предпочитан избор за наставника на „орлите“.

На върха на нападението бе Даниел Абало, докато Михаил Александров и Върджил Мисиджа започнаха на двата фланга, а Марселиньо бе плътно зад „фалшивата деветка“ в лицето на испанеца. Капитанът Светослав Дяков и Фабио Ешпиньо трябваше да оперират в средата на терена, а в защита се разчиташе на обичайните заподозрени – от дясно наляво Жуниор Кайсара, Георги Терзиев, Козмин Моци и Йордан Минев. На вратата очаквано бе Владислав Стоянов.

Наставникът на Реал Мадрид Карло Анчелоти бе избрал Хавиер Ернандес за партньор в атака на гонещия голов рекорд в турнира Кристиано Роналдо. В схемата на „белия балет“ 4-4-2 изнесени по крилата бяха Гарет Бейл и Иско, докато Асиер Ияраменди и Тони Кроос си партнираха в халфовата линия.

В защита се разчита на експериментален квартет в състав Фабио Коентрао, Алваро Арбелоа, Начо и Рафаел Варан, докато на вратата бе Кейлор Навас, а не капитанът Икер Касияс, който седна на пейката. Карло Анчелоти бе направил общо седем смени спрямо победата над Селта с 3:0 в Примера Дивисион през уикенда.

Двубоят на "Сантяго Бернабеу" стартира излючително открито, като съвсем очаквано Реал Мадрид наложи домакински натиск над своя опонент. Още в първите минути Владислав Стоянов трябваше да отразява изстрел от дистанция на Кристиано Роналдо, докато удар с глава на Гарет Бейл от последвалия корнер излезе в аут.

"Орлите" отговориха с добра контраатака в половината на "лос меренгес", която обаче завърши с неуспешен изстрел на Михаил Александров право в обсега на Кейлор Навас. Малко по-късно Абало опита да изведе Марселиньо на чиста позиция, но костариканецът излезе навременно и улови. В ответната атака Бейл центрира опасно за Роналдо, но Владислав Стоянов добре успя да избие с крак.

4127494

В 8' Марселиньо извърши нарушение срещу Иско на опасна позиция, което позволи на Гарет Бейл да стреля от последвалия пряк свободен удар. Уелсецът опита да завърти топката с левия крак, но за късмет на българския тим кълбото рикошира в стената и излезе в корнер.

Впечатление правеше, че в началните минути на мача Лудогорец не се притесняваше да търси начини да атакува, въпреки устременото начало на домакините. Футболистите на Георги Дерменджиев уверено навлизаха в половината на своя именит съперник, опитвайки да практикуват играта си с точни подавания по земя, вместо да залагат на хаотични изритвания в половината на европейския шампион.

4127496

В 14' защитата на Лудогорец се пропука, а "кралския клуб" стигна и до най-добрата си възможност от началото на срещата. Иско се включи в атаката на Реал Мадрид и се озова зад отбраната на българския състав, като единствено чудесната намеса на Владислав Стоянов лиши домакините от откриване на резултата. В 16' Кристиано Роналдо направи нов опит да открие головата си сметка в сблъсъка, но след рикошет в Моци топката излезе в ъглов удар.

Малко след това събитията се пренесоха пред вратата на "белите", а Лудогорец също стигна до най-опасната си ситуация от началото на сблъсъка. Българите разиграха нова добра контраатака в половината на Реал, като топката се озова в краката на Върджил Мисиджан. Холандското крило влезе навътре и опита да завърти топката с десния крак, но Кейлор Навас плонжира и спаси.

В 19' се стигна до кошмарен момент за Лудогорец, тъй като българският шампион остана с човек по-малко на терена. Рафаел Варан скочи най-високо и засече центриране от корнер, насочвайки топката в очертанията на вратата. Застаналият на голлинията Марселиньо протегна инстинктивно ръка и спря полета на кълбото, което означаваше и стопроцентов червен картон за бразилеца, както и дузпа в полза на испанците. Кристиано Роналдо хладнокръвно копна топката и изведе Реал Мадрид напред в резултата - 1:0.

При ситуацията за дузпата реферът Клеман Тюрпен можеше да пожали Марселиньо, тъй като Гарет Бейл светкавично осъществи голова добавка във вратата на гостите, но вместо това Тюрпен реши да не зачита попадението на уелсеца, показвайки червен картон на Марселиньо и посочвайки бялата точка.

4127498

Въпреки, че вече се бе сдобил с гол аванс на сметката си, Реал Мадрид далеч не намали устрема си в атака. В 23' и гредата помогна на българите, след като Владислав Стоянов не успя да се справи напълно с кинжален изстрел на Тони Кроос. Малко след това и Бейл не се посвени да стреля, но и този път Стоянов успя да отрази.

4127500

Постепенно Реал Мадрид видимо понамали темпото, което и даде глътка въздух на останалите с десет души "орли". В 37' Гарет Бейл изкочи зад отбраната на "орлите", но Георги Терзиев се намеси успешно и изби в корнер.

4127497

Именно от отсъдения ъглов удар обаче се стигна и до удвояване на резултата в полза на "кралския клуб". Героят от преди малко Георги Терзиев се превърна в грешник, след като националът допусна да бъде надскочен от Гарет Бейл в наказателното поле на българите. Уелсецът стреля точно с глава и прониза Стоянов за 2:0.

Въпреки, че за втори път бяха изпратени в нокдаун, "орлите" изненадаха приятно с няколко силни минути след изпълнението на център. Първо Кейлор Навас спаси страхотен изстрел на Фабио Ешпиньо, а след последвалия корнер Дани Абало получи шанс да стреля, но правейки го твърде неточно.

До почивката Реал Мадрид опита да проектира още няколко атаки в половината на разградчани, но за късмет на българския тим, "белите" така и не успяха да стигнат до съществен шанс и за трети гол в мрежата на Владо Стоянов.

4127505

Още в началото на втората част се стигна до възможност в полза на домакините, след като десният бранител Алваро Арбелоа се включи в атаката на "кралския клуб". Защитникът скочи най-високо в наказателното поле на Лудогорец и засече топката с глава, но стреляйки над напречната греда.

Минута по-късно Владислав Стоянов блесна с отлична намеса, спасявайки вратата си от трето попадение. Чудесен пас на Тони Кроос изведе Гарет Бейл очи в очи с българския национал, като уелсецът опита да стреля технично с левия крак. Стоянов обаче показа високата си класа и съумя да парира удара на №11.

Реал Мадрид продължи да търси желания трети гол във вратата на "зелените", докато Лудогорец трудно успяваше да организира атака в половината на испанците, особено и в позицията на числено неравенство. Дори и с десет души "орлите" опитваха да поглеждат към пазената от Кейлор Навас врата, но опитите им в повечето случаи приключваха твърде бързо.

В 58' Лудогорец затвърди впечатленията, че не е дошъл да се отбранява с всички сили, макар и с човек по-малко на терена. Българският шампион отново предприе акция в половината на еврошампионите, като в атаката на "орлите" се включи и капитанът Светослав Дяков. Вътрешният халф стреля бомбено в очертанията на вратата, като единствено атрактивната намеса на Кейлор Навас лиши родния тим от попадение.

След около час игра двамата треньори погледнаха и към своите резервни скамейки, като не закъсняха и първите смени в двубоя. Карло Анчелоти гласува доверие на Марсело и възстановения от тежка контузия Хесе Родригес, докато Вандерсон замени Михаил Александров за Лудогорец, а Абел Анисе зае мястото на Фабио Ешпиньо.

4127491

Реал Мадрид очевидно изпитваше апетити и за трето попадение, защото "кралете" не спряха да организират атаки пред пазената от Владо Стоянов врата. В 68' Хавиер Ернандес бе изведен на стрелкова позиция, като изстрелът в очертанията бе умело спасен от българския страж. Минута по-късно събитията се пренесоха пред вратата на Кейлор Навас, но резервата Вандерсон се засуети ни не успя да нанесе удар в точния момент.

Седемнадесет минути преди края шансът се усмихна на българите, защото и напречната греда лиши Реал Мадрид от трето попадение в мача. Двама футболисти на домакините бяха оставени напълно непокрити в малкото наказателно поле на Лудогорец, като и този път Алваро Арбелоа се озова на стрелкова позиция. Десният бранител засече топката с глава, но изстрелът му срещна горната греда зад Владислав Стоянов.

4127508

В 78' защитата на Лудогорец отново се огъна, но пронизващият изстрел на Бейл премина покрай гредата. Минута по-късно обаче "класиката" на "Бернабеу" все пак стана факт. Алваро Арбелоа успя от третия си опит и този път съумя да реализира с крак, стреляйки от близка дистанция след изпълнение на корнер. И този път Владислав Стоянов успя да реагира, но топката премина на сантиметри зад голлинията, което означаваше и 3:0 в полза на Реал Мадрид.

До края на срещата остана време и за четвърти гол в българската врата, а негов автор бе юношата на "кралския клуб" Алваро Медран, който малко преди това се появи на терена като резерва. Младият халф имаше и късмет, тъй като изстрелът му рикошира в бранител на Лудогорец, което направи топката невъзможна за спасяване за Владислав Стоянов - 4:0.