Руснак спечели първия етап от колоездачната Обиколка на България

Руснакът Сергей Помошников от отбора на "Катюша" спечели първия етап в 62-ото издание на колоездачната Обиколка на България. Помошников измина най-бързо дистанцията от 68-километра между София и Златица за 1:29.31 час.

Той финишира пръв с отличен спринт в последните метри, изпреварвайки казахстанците Никита Умербеков и Максат Аязбаев от "Астана" и състезаващия се за турския "Брисаспор" българин Стефан Христов. Четиримата атакуваха малко след Саранци на 25 километра от финала и успяха да натрупат добър аванс.

Миналогодишният вицешампион Мартин Грашев от КК "Несебър" завърши в групата на преследвачите, която пристигна с изоставане от 1.39 минута. Заради бонификациите Помошников облече жълтата фланелка с 4 секунди аванс пред Умербеков, с 6 секунди пред пред Аязбаев и с 10 секунди пред Христов.

Вторият 93-километров етап започва днес от 15.30 часа от Златица до Троян. В Обиколката на България стартираха 109 колоездачи от 19 състава, между които 4 български - национален отбор, "Цар Симеон", "Хемус" и "Несебър".

Държавният глава Росен Плевнелиев даде символичен старт на надпреварата, която за първи път в историята стартира пред сградата на президентството. Сред официалните гости беше и министърът на спорта Свилен Нейков. Плевнелиев получи велосипед от президента на БКС Петьо Бончев.