Рускиня за първи път на 1/2-финал в Големия шлем

Рускинята Екатерина Макарова се класира за полуфинал на Откритото първенство по тенис на САЩ, което е първо нейно участие в топ 4 на турнир от Големия шлем изобщо. В четвъртфинала поставената под номер 17 в схемата Макарова се наложи над Виктория Азаренка (Беларус), 16-а в решетката, с 6:4, 6:2.

Съперничка на полуфинала на Макарова ще бъде победителката от мача Серена Уилямс (САЩ, 1) и Флавия Пенета (Италия, 11). Рускинята има две поражения до момента на четвъртфинал на Откритото първенство на Австралия, през миналата година стигна до четвъртфинал в Ню Йорк, а през тази беше спряна на същия етап и на Уимбълдън.

Така тя стигна в подножието на финала от пети опит, а Азаренка има два финала тук. Поражението слага край на опитите й да се върне в челото на ранглистата след пропуснати месеци с контузия заради травма на крака.

Азаренка има отлична статистика тук с 16 спечелени от последните си 18 мача, като пораженията й са единствено на финалите от Уилямс. Днешното поражение обаче със сигурност ще я извади от топ 20 на WTA.

Рускинята днес стигна до победата с 23 уинъра и 21 непредезвикани грешки, като проби сервиса на Азаренка четири пъти при 12 възможности и така отива на полуфинал без загубен сет до момента.

"Чувствам се страхотно, заяви 26-годишната победителка. Най-после съм на полуфинал. Имах своите шансове и преди, но сега чувството е страхотно. Тя имаше своите проблеми в средата на първия сет, но се върна след една от почивките напълно преобразена и взе пет поредни, за да победи с 6:4.

"Не мислех за резултата и през цялото време се стараех да поддържам едно и също темпо на игра, каза още тя. Във втория сет тя направи пробив при 4:2 и след това нямаше проблем за крайния успех, посочва БТА.