Русия с трудна победа над Германия

снимка: fivb.org

В мач от пети кръг на Световната лига Русия успя да победи Германия с 3:2, в отделните части 25-14, 22-25, 21-25, 25-23 и 15-7, в един много интересен мач, който бе изпълнен с много интересни ситуации и обрати. Интересното в случая е, че това е първата загубена точка за „сборная", който до момента бяха загубили само един гейм от Япония.

Мачът започна със смазващо превъзходство за Русия, като те просто смазаха домакините. Много добрата игра на гостите, както и грешките на немците доведоха до един срамен резултат - 25-14 за „сборная".

След почивката обаче домакините се съживиха и започнаха да играят много по-огранизирано и сигурно, като намалиха броя грешки. В същото време руснаците сякаш се бяха успокоили, че това ще бъде поредната лесна победа се отпуснаха, което съвсем логично доведе до победа на немците във втория сет с 25-22.

Третия сет започна с доста равностойна игра, но след няколко грешки на „сборная", както и добри прояви на посрещането на немците те успяха да спечелят малка преднина. Блокадата на Русия, която обикновено е най-силното им оръжие не бе особено ефективна, което веднага доведе до още един загубен сет за лидерите в групата. Този път резултатът бе 25-21 за Германия, като те останаха само на още един сет от голямата изненада.

Треньорът Владимир Алекно направи смяна в отобра, като изкара капитана Хтей и Алексей Спиридонов, което сякаш съживи тима. „Сборная" отново заигра по познатия начин, но така и не успя да натрупа комфортна преднина. Независимо от това обаче гостите показаха силна и добра отборна игра, която успя да им спечели четвъртият сет с 25-23 и вкара мачът в първия за Русия тайбрек.

Немците започнаха доста изморени и сломени, защото не успяха да се възползват от преднината си да спечелят мача. Домакините правеха доста грешки, докато „сборная" бе като добре смазана машина и наказваше всяка грешка. Това доведе до много бързо спечелена преднина за Русия, които после доиграха спокойно тайбрека и спечелиха с 15-7.

Най-резултатни в мача бяха Кром и Шопс от отбора на Германия, който вкараха по 23 точки. Максим Михайлов реализира 18 точки за Русия, а Кхтей и Бирюков помогнаха с по 14 точки.

След тази победа „сборная" събра актив от 26 точки, като става недостижима на първото място в групата. Германия има 9 точки от 9 мача, като е на 4-ри точки зад България.