Русия отново порази Сърбия, този път в 5 гейма

снимка: fivb.org

Русия нанесе второ поредно поражение на Сърбия в Калининград, но този път се нуждаеше от 5 гейма, за да подчини европейския шампион с 3:2.

Така „сборная" излезе еднолично на първо място в класирането на Група В, като довечера от 21:00 „адзурите" приемат Куба във Флоренция за втори път в Световната лига.

Русия е лидер в таблицата с 11 точки след 4 поредни победи, като за четвърта поредна година братушките почват кампанията си в Лигата по такъв перфектен начин. Италия е втора с 8 точки и мач по-малко, а Сърбия е със 7 на трета позиция. Германия е 4-та с 1 пункт от 2 мача, докато Куба и Иран още нямат актив.

В Група А, където България почива този уикенд, Бразилия се разправи безапелационно с Аржентина и отново победи с 3:0, докато САЩ се нуждаеше от тайбрек, за да запише втори успех над Франция в Тълса.

След като капитанът на еврошампионите Драган Станкович определи предишното поражение от Русия с 0:3 за „най-тежкото" в последните 2 години, сърбите бяха пределно мобилизирани да не допускат повторение на сценария.

Русия поведе след 25:22, но гостите обърнаха резултата след 26:24 и 25:22. В четвъртия гейм Алексей Спирионов и Николай Павлов се развихриха за „сборная" и допринесоха за изравняване на 2:2 сета след 25:18, а в тайбрека домакините дадоха само 8 точки на съперника си.

Павлов стана топ реализатор в мача с 22 точки, като цели трима други състезатели на Русия минаха границата от 10. Спиридонов приключи с 14, Андрей Ашчев наниза 13, а Евгени Сивожелез се отчете с 10.

Младата надежда на Сърбия Александър Атанасиевич бе най-резултатен за „плавите" с 15 точки, а Неманя Петрич добави 13. Никола Ковачевич и Марко Подрасчанин завършиха с по 12, а капитанът Станкович се отчете с 11.

В по-слабата Група С Канада постигна втора победа с 3:0 над Корея в Мисисауга, докато Япония повтори упражнението от вчера и също порази Финландия за втори път с 3:1 в Комаки.

Канадците са лидери с 12 точки след 4 победи и 2 загуби, а Холандия и Финландия имат по 9 точки, само че „лалетата" са изиграли 2 мача по-малко. Корея е 4-та със 7 пункта, Япония има 6, а Португалия е последен с 5 точки, но от 4 срещи.