Русия и Чехия се класираха за полуфиналите на ЕП по баскетбол

Отборите на Русия и Чехия ще играят на полуфинал на Европейското първенство по баскетбол за жени, след като спечелиха четвъртфиналите с Латвия и Хърватия, предаде БТА.

Рускините се наложиха над латвийския състав с 83:72, като взеха инициативата от самото начало на двубоя. 4 минути и 42 секунди преди края на първата четвърт Русия водеше с 14:18, но гръцкият треньор на Латвия Йоргос Дикеулакос взе прекъсване, размести състезателките на полето и успя да съкрати аванса на рускините само на три точки- 14:17, а след това и само до 1- 18:19.

Тройка на Олга Артьошина обаче даде аванс от 22:18 за Русия в края на първата четвърт, а Мария Стеханова фиксира крайното за периода 23:18.

Във втората част Русия поведе с 11 точки разлика след две тройки на Марина Кузина, като тази разлика се запази и до края на полувремето. В третата и четвъртата част кой знае какво изменение на силите не настъпи и Русия ще защитава титлата си от 2009-а година.

Елена Данилочкина вкара 18 точки за Русия, Марина Кузина завърши с 16, а Олга Артьошина остана с 15. За Латвия Елена Бабкина приключи мача с 21 точки, а Кристине Карклина с 18.

Чехкините, които демонстрират сериозно израстване в последните пет години, не позволиха на отбора на Хърватия да стигне до полуфинал. Силна трета част, както и 9 точки в нея на Петра Куличова гарантираха успеха на чехкините със 79:63.

Ева Витечкова завърши със 17 точки за победителките, Петра Куличова вкара 14, а Каролина Елховота- 13. За хърватския състав Сандра Мандир реализира 27 точки - абсолютен рекорд за този отбор от началото на първенството.

Състезателките на треньора Лубор Блажек нямаха проблеми след почивката, когато заздравиха защитата, а в един период от третата до четвъртата част реализираха невероятните 24 безответни точки, за да се поздравят с успеха.