Рони О’Съливан триумфира с четвърта световна титла

снимка: Guliver/Getty Images

Рони О'Съливан спечели четвърта световна титла в кариерата си, след като надделя над Алистър Картър с 18:11 фрейма на финала на шампионата на планетата, който по традиция се провежда в театър "Крусибъл" в Шефилд. Срещата бе повторение на мача за титлата от 2008 година, когато отново Рони победител бе Рони след успех с 18:8 фрейма.

Така 36-годишният англичанин стана едва четвъртият кюмен, който може да се похвали с четири или повече световни титли. Рони се изравни с миналогодишния шампион Джон Хигинс, Стив Дейвис има шест, а наскоро отказалия се от спорта Стивън Хендри засега държи рекорда със седем трофея.

Иначе четвъртата титла се озова в обятията на Рони почти без проблеми, след като той водеше играта по време на целия мач, като не изпусна инициативата до края, за да се поздрави с втора победа над Картър в "Крусибъл".

О'Съливан водеше във всяка една от сесиите, като постепенно увеличаваше аванса си след 5:3, 10:7, 15:10, а в последния сеанс Ракетата даде само един фрейм на Картър, за да се стигне до крайното 18:11.

След финала шампионът бе поздравен първо от сина си Рони - младши, а баща му побърза да успокои феновете си, че не възнамерява да се отказва от снукъра, каквито намерения бе изразил през миналата година. Той обаче каза, че смята да си вземе няколко месеца почивка от спорт, за да се посвети на семейството си.

"Сега искам да си взема 6-месечна почивка, защото искам да бъда повече време със семейството си. Първенството беше тежко, но се радвам, че успях да издържа. Много съм щастлив и искам да се насладя на момента.

Преди турнира много хора ме бяха отписали, но аз показах, че все още ме бива. Поздравявам Али. Той се представи чудесно", каза новият световен шампион.