Роналдо се завърна и влезе в историята

Реал Мадрид стана първият отбор в историята на Шампионската лига, който печели гостуването си на стадион „Паркен“ в датската столица Копенхаген срещу едноименния отбор.

„Кралския клуб“ спечели с 2:0 визитата си на негостоприемното съоръжение и завършва по най-добрия начин кампанията си в груповата фаза на най-силния футболен турнир.

Лука Модрич откри резултата в 25-ата минута с великолепен изстрел пред границата на наказателното поле, с който прати топката неспасяемо в горния ляв ъгъл – 0:1. Така „белия балет“ постави нов рекорд, отбелязвайки гол в 31-ви пореден мач от евротурнирите и по този начин подобри предишното върхово постижение – 30 – на Барселона.

4 минути след началото на второто полувреме пък Кристиано Роналдо ознаменува завръщането си в игра с гол за 0:2. С това си попадение CR7 влезе в историята на Шампионската лига, защото то бе 9-то за него в груповата фаза и така суперзвездата на Реал стана играчът с най-много голове в груповата фаза на турнира.

Досега португалският национал делеше лидерската позиция по този показател с Ернан Креспо, Филипо Индзаги и Рууд ван Нистелрой. Също така голът на Роналдо бе юбилейният номер 800 за Реал Мадрид в европейските клубни турнири.

В 89-ата минута CR7 имаше идеален шанс да се разпише дори още веднъж, след като бе спънат в наказателното поле от Томас Делани и реферът отсъди дузпа. Роналдо я изпълни в стил „Паненка“, но стражът Йохан Виланд не се хвана и отклони топката.

Копенхаген записа първата си домакинска загуба изобщо в Шампионската лига, след като допреди днес имаше 5 успеха и 3 равенства. Страхотната статистика на „белия балет“ срещу датски отбори пък продължи, като тимът вече има 10 победи 1 реми и само 1 поражение.

Така Реал Мадрид завършва груповата фаза като убедителен лидер в Група В с актив от 16 точки, докато Копенхаген остава на последно място с 4. Датчаните загубиха шансовете си за класиране в Лига Европа, въпреки че в другия мач от групата Галатасарай и Ювентус не си вкараха гол след 31 минути игра, преди двубоят да бъде прекратен заради снежна виелица.

Галатасарай спечели с 3:1 срещу Копенхаген и загуби с 0:1 на стадион „Паркен“, така че със сигурност ще играе в Европа и догодина, като при преиграването на мача с Юве ще се бори за втората позиция.

Най-важната новина за феновете на „кралския клуб“ бе завръщането в титулярния състав на Кристиано Роналдо, който отсъстваше след двубоя срещу Алмерия в Ла Лига поради контузия.

С неговото включване сред титулярите най-добрите играчи на Реал бяха на линия за гостуването в Дания – Роналдо (10), Карим Бензема (6) и Гарет Бейл (8) бяха реализирали 24 от 30-те гола на Мадрид в последните 8 мача преди този срещу Копенхаген.

През първото полувреме играта се водеше предимно в половината на домакините, които от своя страна трудно разиграваха топката и си подаваха по повече от два точни паса. Съвсем логично в 25-ата минута „белия балет“, играещ с резервния тъмен екип, поведе в резултата.

След изпълнение на корнер топката попадна в Модрич, който я овладя пред наказателното поле и направи финт, за да си я нагласи на неудобния десен крак. Последва великолепен изстрел на хърватина, който прати кълбото в горния ляв ъгъл на вратата и откри резултата – 0:1.

В 40-ата минута се създаде объркване сред играчите и феновете на Копенхаген, които помислиха, че са изравнили. Центриране в малкото наказателно поле не бе посрещнато по най-добрия начин от Икер Касияс и Томас Делани скочи високо, за да насочи кълбото в мрежата.

Оказа се обаче, че футболистът на домакините не само е извършил нарушение при въздушния сблъсък с вратаря, а дори е играл с ръка, за да вкара гол – по подобие на Диего Марадона. Така в крайна сметка попадението бе отменено и Реал се оттегли с крехък аванс на почивката.

4 минути след нея Кристиано Роналдо се възползва от центриране от ъглов удар на Шаби Алонсо, за да реализира историческия си 9-ти гол в груповата фаза на турнира. Така CR7 стана най-добрият голмайстор в Шампионската лига преди елиминациите, а в същото време отбеляза юбилейният гол номер 800 за Реал Мадрид в Европа.

В 89-ата минута Роналдо пропусна да добави още един гол към сметката си, изпускайки от дузпа, но това положение така или иначе бе само за статистиката.