Роналдо наказа с два гола Холандия и прати Португалия на 1/4 финал (СНИМКИ)

Отборът на Португалия се класира за ¼ финалите на Евро 2012 след като победи с 2:1 тима на Холандия в дербито от "групата на смъртта". Кристиано Роналдо се превърна в герой за своя тим, отбелязвайки два гола, като преди това Ван дер Ваарт бе дал преднина на Холандия.

В другата среща Германия се справи също с 2:1 над Дания и се класира за 1/4 финалите, където ще срещне тима на Гърция. Португалия ще се изправи в битка за място на полуфиналите срещу тима на Чехия.

Преди тези мачове всички отбори в групата имаха шансове за класиране и затова двата мача предизвикаха огромен интерес. Холандците имаха нужда от победа с 2 гола разлика за да се класират и започнаха много силно мача с попадение на Ван дер Ваарт в 11-та минута. След това обаче отново показаха старите си слабости и лошата игра в защита.

Португалците започнаха да създават положение след положение като първо Роналдо удари гредата, но после успя да се разпише в средата на първата част. Португалия нанесе своя решаващ удар 15 минути преди края, когато след страхотна контра Роналдо се разписа пак за 2:1 и затвори устите на своите критици.

Треньорът на Холандия Берт ван Марвайк започна много офанзивно този мач като пусна в атака Хунтелаар и Ван Перси, другата промяна бе включването на Рафаел ван дер Ваарт на мястото на Ибрахима Афелай. В защита Джони Хейтинга бе заменен с Рон Влаар, но и това не помогна на „лалетата"

Холандците започнаха много силно двубоя, като играха с много голяма скорост в нападение. Още в 4-та минута Ван дер Вийл центрира от ляво и топката достигна до Снайдер на далечната греда, но ударът на холандеца бе неточен.  Португалия отвърна с възможност на Роналдо от пряк свободен удар от 30 метра.

Така се стигна до 11-та минута, когато падна и първия гол в мача. Робен пробва типичния си пробив, но реши да подаде на Ван дер Ваарт, който с много хубав техничен удар извън наказателното поле матира вратаря Руи Патрисио.

Ван дер Ваарт бележи за 1:0 след техничен удар

Малко след гола обаче играта на Португалия потръгна, а в същото време Холандия започна отново с грешките в защита. Така положенията пред Стекеленбург се заредиха едно след друго. Първо Роналдо се освободи добре от Влаар и стреля в гредата. В 17-та минута Пощига излезе на добра позиция, но Стекеленбург изби в корнер. Малко по-късно Роналдо с глава от удобна позиция стреля в ръцете на вратаря.

Все пак логичното се случи в 28-та минута, когато Роналдо изпревари бавния Рон Влаар, излезе сам срещу вратаря и не сбърка за 1:1. Въпреки гола опасните положения пред вратата на Холандия не спираха. В 31-та минута Нани се освободи и стреля опасно от границата на наказателното поле. След това Роналдо пробва далечен удар отразен от вратаря.

Роналдо се освобождава от съпротивата на Влаар и бележи за 1:1

Холандия притежаваше повече топката и опитваше да стигне до вратата на Руи Патрисио, докато Португалия разчиташе на контри и създаваше по-опасните положения. В нападение за холандците не се забелязваха голмайсторите на английското и германското първенство Ван Перси и Хунтелаар.

Второто полувреме започна много по-спокойно отколкото първото. Холандия опитваше постепенни атаки, като „лалетата" напредваха много бавно в половината на своя съперник. От друга страна Португалия очакваше своите шансове на контраатаки и продължи да бъде по-опасния тим. При едно центриране дори Пощига вкара втори гол, който бе отменен заради засада. В 66-та минута Роналдо открадна топката и прекоси целия терен за да подаде на Фабио Коентрао, чийто удар бе спасен от вратаря. Играта на холандците се поизнерви и жълти картони получиха Ван Перси и Вилемс.

Треньорът на Холандия се опита да даде свежи сили в атака, като извади младока Вилемс и пусна на негово място Ибрахим Афелай. В 72-та минута Португалия можеше окончателно да изхвърли Холандия от турнира. Роналдо напредна блестящо отляво и намери непокрит Нани, който стреля във вратаря.

Все пак три минути по-късно Роналдо наказа Холандия за безидейната игра. Португалците сътвориха страхотна контра като Нани тръгна по дясното крило и намери на далечната греда Роналдо, който хладнокръвно спря топката, финтира и отбеляза за 2:1. След това Ван дер Ваарт удари гредата в 82-та минута, което бе по-скоро знак на отчаяни действия от страна на Холандия. В последната минута Роналдо можеше да запише и хеттрик, но топката удари страничната греда.

Така Холандия записа най-голямата изненада на Евро 2012, след като един от фаворитите отпадна от груповата фаза на турнира след три загуби и два отбелязани гола.

Португалия пък се превръща също в един от фаворитите след стабилните си игри. Португалците излизат в ¼ финала срещу Чехия на 21 юни, четвъртък.