Ришар Гаске изхвърли Федерер от Мастърса в Рим

Френският топ тенисист Ришар Гаске поднесе най-сериозната изненада на Мастърса в Рим до този момент, след като днес той съумя да елиминира световния номер 3 Роджър Федерер в мач от третия кръг на турнира.

Гаске постигна успех с резултат 2:1 сета - 4-6 7-6(2) 7-6(4), с което и сложи край на негативната си серия от осем поредни загуби срещу швейцареца. За французина това бе първи успех над Федерер от 2005 насам, когато отново сломи рекордьора по брой титли от Големия шлем с тайбрек в третия сет.

Мачът стартира повече от добре за "Федерер Експрес", който съумя да спечели първата част в двубоя. Ключов момент за това се оказа седмият гейм, когато швейцарецът осъществи важен пробив, който в последствие и затвърди при сервирането си.

Вторият сет също започна да се развива изцяло в полза на Федерер, който успя да поведе с 4:2 гейма в своя полза. И когато повечето любители на тениса вече виждаха края на битка, Гаске преобрази играта си. Французинът върна допуснатия пробив, довеждайки нещата и до тайбрек. Там неговите нерви се оказаха по-здрави, с което и в крайна сметка прати срещата в трети и решаващ сет.

Там двамата тенисисти отново доведоха сблъсъка до тайбрек, който вече бе с цената на победа. След серия от минипробиви Гаске поведе с 6-4 точки, при което последва бекхенд в аут на Федерер и първа победа на французина след осем поредни загуби срещу него.

На 1/4-финалите Ришар Гаске ще има за съперник чеха Томаш Бердих, който по-рано днес се наложи с 6-2 6-7(4) 6-2 над щастливия губещ от квалификациите Ярко Ниеминен.