Ришар Гаске е първият 1/4-финалист на Уимбълдън

Днес ще се изиграят всички 1/8-финали от третия за годината турнир от Големия шлем Уимбълдън както при мъцете, така и при жените.

Първи един срещу друг от мъжката част на схемата се изправиха Ришар Гаске (Франция) и Ник Кирьос (Австралия), като представителят на европейската държава постигна успех с 7:5, 6:1, 6:7 (7), 7:6 (6) и се класира за 1/4-финалите.

Двубоят между двамата бе истинско зрелище, в което зрителите на корт №1 видяха всичко: пропуски, обрати и красиви разигравания.

Срещата започна повече от обещаващо - Гаске поведе с 40:15 в първия гейм, но позволи обрат, който доведе до пробив. Още във втория гейм французинът стигна до 15:40, но мощният сервис на представителят на островната държава му донесе успех и той затвърди за 2:0. Въпреки изоставането си, световният №20 успя да спечели следващите два гейма, с което изравни резултата. До 5:5 играта бе равностойна - двамата печелиха без проблем подаването си. Все пак Гаске спечели подаването си, а в дванайстия гейм реализира и втори пробив на сметката си, с което спечели и сета с 7:5.

За отрицателно време французинът успя да реализира нови два пробива, този път във втория сет, и поведе с убедителното 5:0, а до края даде един гейм на опонента, но в крайна сметка измъкна частта след 6:1.

Третият сет отново вдигна публиката на крака, като двамата си размениха отново по един пробив - Кирьос пръв излезе напред с преднина от 3:0, но грешки на собственото му подаване позволиха изравняване - 3:3. Двамата трудно печелиха сервис геймовете, като и Гасек и Кирьос отразиха по няколко брейк точки, но в крайна сметка се стигна до тайбрек. Пръв до минипробив стигна френският тенисист при 3:1, а при 5:4 той застана на линията за изпълнение на сервис и веднага стигна до два мачбола при 6:4. В този момент обаче смелата игра на №29 в света даде резултат и той обърна развоя до 9:7 и намали изоставането си на 2:1 сета.

4144524

Четвъртата част премина без пробиви, като двамата дори не позволиха на опонента си да си помисли за точка за пробив и очаквано на корт №1 се изигра още един тайбрек. В него младият австралиец успя да поведе с минипробив за 6:4 и имаше два сетбола за вкарване на мача в пети решителен сет, но вместо това съумя да позволи изравняване, а при 8:7 за Гаске и сервис за Кирьос, представителят на Австралия направи безмислена двойна грешка и сдаде сета и мача.

В срещата Гаске реализира 19 аса, 67 уинъра и 21 двойни грешки, а статистиката на Кирьос бе съответно 23, 59, 48.