Рикошет помогна на Лудогорец да повали Монтана

Лудогорец продължи позитивната си серия в българското първенство и записа втора победа през 2016 година, след като спечели трудно с 1:0 гостуването си на (реално) последния Монтана на стадион „Огоста“.

Единственото попадение в оспорвания и нервен двубой реализира Клаудиу Кешерю в 76-ата минута, когато далечният му изстрел рикошира в крак на бранител и заблуди вратаря на домакините Христо Иванов.

Така Лудогорец увеличи актива си на 42 точки и временно дръпна с 9 пред Берое, на който му предстои визита на Славия в неделя в друг мач от 22-ия кръг на А група. Монтана остава на девета позиция с 14 точки – 1 по-малко от осмия Пирин, който ще приеме Ботев (Пловдив) също в неделя.

Възпитаниците на Емил Велев могат да съжаляват за поражението, защото позволиха прекалено малко положения пред вратата си и се опълчиха на кандидат-шампиона, който стигна до победата с голяма доза късмет.

В първия четвърт час Лудогорец изпълни желанието си да владее повече топката и по-често да се задържа в половината на противника, но пък не можеше да се похвали с опасни удари към Христо Иванов. Вратарят на Монтана спаси един анемичен шут от дистанция, а в 18-ата минута Марселиньо прати кълбото далеч в аут.

Като цяло няколко добри пробива на "орлите" в пеналтерията на Монтана не завършиха нито с прецизно центриране, нито с решителен завършващ удар. Домакините пък очевидно имаха за цел да бъдат предпазвили в своето поле, макар да играеха с висока преса.

Моделът на поведение на домакините - агресивни без топка в крака, засега им носеше успех, защото и до 30-ата минута не позволяваха някакво чисто положение пред вратата си. Надигаше се обаче съмнението дали Монтана би издържала на подобно високо темпо на движение по терена. Без съмнение обаче липсата на опасни ситуации толкова време караше "орлите" да действат все по-припряно.

Две положения изтърваха Лудогорец до края на първото полувреме, с които спокойно можеха да поведат в резултата при повече старание в изпълнението на завършващата фаза. Първо Кафу не можа да овладее копната топка в наказателното поле фронтално срещу вратата, а малко по-късно от пет метра по диагонала не намери очертанията на рамката.

Само в рамките на 10-ина минути след почивката двата тима си размениха повече положения, отколкото през цялото първо полувреме - Кешерю обаче не намери целта с диагонален изстрел, а секунди по-рано Монтана бе пропиляла контраатака при двама на двама в наказателното поле на гостите.

В 61-ата минута Коконов намери Здравко Лазаров на чиста позиция пред пеналтерията, но опитният нападател на домакините не можа да нанесе качествен удар и пропиля най-чистата ситуация за Монтана.

Домакините продължиха да създават проблеми на съперника си с амбициозни контри, докато в същото време умело се защитаваха срещу неспиращите акции на Лудогорец. В 76-ата минута обаче Кешерю отправи удар от дъгата на наказателното поле, при който топката рикошира коварно в тялото на защитник и влетя неспасяемо в мрежата на Христо Иванов - 0:1.

След попадението Лудогорец успокои играта и подходи много внимателно към оставащите минути, като умело задържаше топката и се възползваше от все по-обезверените действия на домакините. Марселиньо отправи единствения удар в последния четвърт час, с който не затрудни Иванов, а в крайна сметка последният съдийски сигнал дойде при минимален аванс в полза на "орлите".