Рекордьорът Байерн на Гуардиола триумифра с титлата

Байерн (Мюнхен) влезе в историята на германския футбол с рекордно бързото узаконяване на шампионската салатиера – 24-та във витрината на баварския колос. Триуфмът на отбора, воден от Хосеп Гуардиола, стана факт след победата с 3:1 над Херта в столицата Берлин пред пълните трибуни на Олимпийския стадион в междинния 27-ми кръг на Бундеслигата.

Спечелването на титлата в Германия отдавна бе въпрос на време, но тоталната хегемония на „червените“ заслужаваше да остави следа като книгите с рекорди – Байерн вече има 77 точки и води с 25 пред втория Борусия (Дортмунд) 7 кръга преди края на сезона.

Освен всичко, Баварската машина на Гуардиола продължи изумителната си серия от 52 мача без поражение и 19 поредни победи в местния шампионат. Само след първия четвърт час срещу Херта феновете на Байерн получиха достатъчно поводи да започнат да разклащат шампанското.

4075323

В 6-ата минута Тони Кроос откри резултата след добро центриране отдясно в наказателното поле на Томас Мюлер, а в 14-ата Марио Гьотце с глава направи 0:2, възползвайки се от сервирана топка в пеналтерията от Давид Алаба. В 65-ата Адриан Рамос от дузпа намали на 1:2, но това не попречи на празненствата в столицата на Бавария.

Рамос не само е водещ реализатор на Херта с 16 попадения досега, но дели второто място в класацията на голмайсторите в Бундеслигата заедно с полския таран на Борусия (Дортмунд) Роберт Левандовски. Марио Манджукич е лидер със 17 на сметката си.

4075315

В 79-ата минута обаче баварците сложиха точка на спора чрез фамозен гол на Франк Рибери, който от малък ъгъл успя да прехвърли вратаря на домакините Томас Крафт – 1:3.

Дори без звездите Рибери и Манджукич в титулярния състав за Байерн не представляваше никаква трудност от самото начало да наложат превъзходство в срещата и за първите 20-ина минути (а и като цяло) да притежават топката близо 90% от времето.

4075318

Томас Мюлер започна като централен нападател в схемата за гостуването в Берлин, като бе подпомаган от Ариен Робен, Марио Гьотце, Тони Кроос, Бастиан Швайнщайгер и Филип Лам. В защита започнаха Рафиня, Жером Боатенг, Данте и Давид Алаба, докато на вратата застана Мануел Нойер.

Специално за Швайнщайгер това е 7-ма титла в 12-ия му сезон с екипа на Байерн (Мюнхен), с което германският национал се доближи само на 1 трофей от Бундеслигата до актива на легендите Оливер Кан и Мемет Шол.

4075319

Миналият двубой на „Алианц Арена“ между двата тима завърши с победа 3:2 на баварците, което за някои бе предпоставка за оспорван сблъсък днес, но тогава Херта бе в зона „Шампионска лига“, докато сега се намира в период на спад във формата и в класирането.

В 6-ата минута ранният натиск на Байерн даде резултат и след центриране на Мюлер отдясно в наказателното поле няколко играчи се разминаха с топката, но на далечната греда непокритият Кроос с безпощаден удар откри – 0:1.

4075316

В 14-ата резултатът вече бе 0:2 и феновете от Мюнхен започнаха да празнуват титлата, след като Алаба центрира отлично в пеналтерията и Гьотце между двамата централни защитници успя с глава да насочи кълбото в мрежата.

В 37-ата минута великолепна многоходова атака, преминала през центриране на Кроос и върната топка от Алаба завърши с изстрел с глава на Мюлер в напречната греда. Постепенно баварците успокоиха темпото и приспаха мача, чакайки последния съдийски сигнал за узакони титлата им.

4075321

Моментната летаргия в редиците на Гуардиола обаче бе прекратена в 66-ата минута, когато след грешка на Рафиня и негово нарушение в наказателното поле, Рамос получи шанс да изпълни дузпа и се възползва от него, за да намали на 1:2.

4075322

Естествено, Байерн трябваше отново да настъпи газта в известен смисъл, за да избегне неприятна изненада и в 79-ата минута влезлият като резерва четвърт час по-рано Рибери с фантастичен прехвърлящ удар от малък ъгъл реализира за крайното 1:3.