Рекорд – 5 осминафинала на Световно първенство 2014 се играха 120 минути

Пет от осминафиналите на Световното първенство 2014 в Бразилия не излъчиха победител в рамките на редовните 90 минути и трябваше да се решават с помощта на продължения. Дуелите Бразилия – Чили и Коста Рика – Гърция пък останаха с резултат 1:1 дори след допълнителните 30 минути и зрителите станаха свидетели на изпълнение на дузпи.

Пет от осем мача с продължения на тази фаза от световни първенства е изравнен рекорд от 1938-ма година, когато целият формат на турнира е директни елиминации и участват 16 отбора. Sporta.bg ви предлага да си припомните този любопитен момент от историята на световните първенства в специалния ни материал, посветен на въпросния Мондиал - „Световно първенство по футбол 1938: В сянката на войната“.

Холандия елиминира Мексико в рамките на 90-те минути, но в 88-ата минута резултатът бе 1:1 и чак в 94-ата Клаас-Ян Хунтелаар от дузпа реализира победното попадение за „лалетата“. Колумбия единствен от победителите нямаше видими проблеми и се справи с 2:0 с Уругвай, докато Франция едва в 78-ата минута поведе на Нигерия, за да спечели в крайна сметка с 2:0.

4099734

Осминафиналите като продължение на турнира след групова фаза са въведени от ФИФА през 1986-та година на шампионата в Мексико. За първи път в историята всичките осем победители от групите продължават напред към четвъртфиналите. От Мондиал 1998 пък броят на групите е 8, тъй като участниците се увеличават на 32.

Преди 4 години в ЮАР седем от осем победители в груповата фаза се класираха на четвъртфиналите – единствено САЩ бе елиминиран от Гана след 1:2 след продължения.