Реал Мадрид оцеля след драматична битка на "Местая"

Лидерът в испанската Примера Дивисион Реал Мадрид запази преднината си от три точки пред шампиона Барселона във временното класиране, след като тази вечер "кралския клуб" измъкна драматичен успех с 3:2 при гостуването си на Валенсия в страхотен мач на ст. "Местая". Гостите от столицата на два пъти имаха аванс от две попадения, но трябваше да треперят до последно, след като Роберто Солдадо неизменно връщаше своя отбор в мача.

Карим Бензема, Серхио Рамос и Кристиано Роналдо бяха точни за Реал Мадрид, докато трети гол на Солдадо в самия край бе отменен поради положение на засада. В даденото от съдията продължение и напречната греда помогна на гостите, които с известна доза късмет отнесоха всичките три точки у дома.

Наставникът на "лос бланкос" Жозе Моуриньо предпочете по-прагматичен подход към срещата, прибавяйки Ласана Диара към дуото Шаби Алонсо - Сами Кедира в халфовата линия на своя тим. Месут Йозил и Кристиано Роналдо отново действаха заедно в предни позиции, докато в ролята на централен нападател Карим Бензема бе предпочетен пред аржентинския национал Гонсало Игуаин.

Атаката на Валенсия пък бе водена от бившия голмайстор на "кралския клуб" Роберто Солдадо, който отново получи шанс да се изправи срещу своя роден клуб.

Последният сблъсък между Валенсия и Реал Мадрид на "Местая" се разви по кошмарен за "прилепите" начин, които през месец април тази година допуснаха срамно домакинско поражение с 2:6 от Моутим. Тогава изключително силен мач за Реал Мадрид изнесе Рикардо Кака, който обаче днес бе извън групата на "кралския клуб".

Първото полувреме премина под доминацията на гостите, които контролираха случващото се на терена и като цяло бяха далеч по-опасни в предни позиции. Играчите на Унай Емери действаха по-дефанзивно и изчакваха шанса си на контраатака, както в началото на сезона сториха срещу шампиона Барселона и малко ги раздели от крайния успех. За разлика от представянето на Барса в онзи мач обаче, тази вечер Реал Мадрид действаше далеч по-стабилно в отбрана, поне през първото полувреме, като редките опити за атака на Валенсия не даваха никакъв резултат.

Далеч по-различно се развиха събитията пред вратата на Диего Алвеш, който в 20' бе матиран от Карим Бензема. Футболистите в червени фланелки се възползваха от липса на концентрация в защитата на Валенсия, а след бързо изпълнено статично положение, Бензема се озова очи в очи с Алвеш. Френският национал овладя по чудесен начин и стреля с левия крак, пращайки кълбото покрай безпомощния бразилски страж на "прилепите" - 0:1.

До края на полувремето близо до попадение бе и носителят на Златната обувка Кристиано Роналдо, който за малко не намери мрежата след изстрел, рикоширал във футболист на домакините.

Двамата треньори не извършиха промени на почивката, но само пет минути след подновяването на играта, Жозе Моуриньо бе принуден да направи принудителна смяна. Алваро Арбелоа получи контузия, което и наложи смяната му с бившия кадър на Валенсия Раул Албиол. В 52' пред домакините от Валенсия се откри възможност за изравняване на резултата, но съвсем малко раздели Роберто Солдадо от това да засече една топка, отиграна от Матийо.

Постепенно се стигна до 72-та минута на мача, когато лидерът в Примера направи сериозна стъпка към крайния успех в тазвечершното дерби. Серхио Рамос доказа, че може да бъде много опасен при статични положения, успешно засичайки с глава едно центриране в наказателното поле на Валенсия, пращайки топката зад гърба на Диего Алвеш - 0:2.

И въпреки, че в този момент вече изглеждаше така, сякаш Валенсия е на колене, отговорът на домакините бе съвсем скоростен. Броени минутки след попадението на Рамос, в мрежата на Икер Касияс се разписа неговият бивш съотборник на "Бернабеу" Роберто Солдадо. Таранът на "прилепите" засече една случайно озовала се в него топка на границата на наказателното поле, като възползвайки се от това, че Касияс се намира далеч от своя голлинията, я запрати силно през няколко футболисти в мрежата - 1:2. Отново само минути по-късно, Роберто Солдадо можеше и да отбележи за втори път във вратата на Реал Мадрид, но изстрелът на тарана от отлична позиция се отклони в тялото на Марсело.

Този период от срещата на "Местая" се оказа изключително интригуващ, като това бе потвърдено в 79', когато Реал Мадрид отбеляза и трети гол. Кристиано Роналдо се възползва от груба грешка на Диего Алвеш, който не прецени добре едно свое излизане извън наказателното поле. Португалецът елиминира бразилския страж на Валенсия и от малък ъгъл намери опразнената от Алвеш врата, отново връщайки аванса от две попадения на своя тим.

Това отново не бе всичко. Броени минути след попадението на Кристиано Роналдо, Валенсия отново се върна в мача. И отново чрез своя централен нападател Роберто Солдадо. Деветката на "лос че" засече елегантно центриране на свой съотборник и от непосредствена близост матира Касияс, намалявайки за 2:3. Последваха минути на финален домакински натиск от страна на Валенсия, а Унай Емери реагира по очакван начин, вкарвайки в игра Ариц Адурис на мястото на Жорди Алба. Именно Адурис направи опит да се разпише почти веднага след влизането си в игра, но неговият изстрел с левия крак бе успешно уловен от Касияс.

Последваха нови драматични събития пред Сан Икер, като трети гол на Роберто Солдадо бе отменен поради засада. Напълно в унисон със случващото се на терена, мачът нямаше как да не завърши с поредна интересна ситуация пред някоя от двете врати, като отново в центъра на всичко бе Роберто Солдадо. Таранът засече едно от последните центрирания в наказателното поле на гостите, но топката срещна напречната греда зад Икер Касияс. Последва изстрел на футболист на Валенсия, който се отклони в падналия на земята Кристиано Роналдо. Стигна се и до бурни протести на домакините, че топката е срещнала ръката на португалеца, но дузпа в полза на "прилепите" не последва.

Така Реал Мадрид оцеля в страхотната битка на "Местая", с което и Моутим запази аванса си от 3 точки пред шампиона Барселона. Реал разполага с актив от 31 точка и оглавява временното класиране на Примера, докато каталунците остават с 28, след днешния си домакински успех над Сарагоса.