Реал Мадрид и Роналдо превзеха "Анфийлд"

снимка: Guliver/Getty Images

Европейският клубен шампион Реал Мадрид почти сигурно си гарантира участие в следващата фаза на Шампионска лига, след като „кралския клуб“ разкова за едно полувреме Ливърпул и стигна до паметна победа с 0:3 на „Анфийлд“.

„Белия балет“ беше категоричен на английска земя за първата си победа над мърсисайдци, като Роналдо (22') даде аванс на своите с първия си гол на емблематичния стадион, а Бензема (30, 41) подпечата победата на своите.

Ливърпул се разигра през втората част, но Касияс изигра най-силния си мач през настоящия сезон и не позволи да падне гол в неговата врата.

Роналдо беше изваден в 75', което не му позволи да атакува рекорда на Раул за голове в Шампионска лига. Той остана със 70 срещу 71 на легендата на Реал Мадрид, докато Меси е с 69.

Ливърпул пък за пръв път допуска 3 гола за едно полувреме в Европа след 2005 година насам, когато Милан вкара 3 във финала на Шампионска лига. Реал Мадрид пък записа първи гол и първа победа срещу Ливърпул.

Благодарение на 3-те точки „белия балет“ е с 9 точки, а далеч назад е Лудогорец, който заради головата си разлика се изкачи на 2-о място. Базел, Ливърпул и българският тим са с по 3 точки и се очертава жестока борба за второто място.

Ливърпул започна с висока преса и това донесе успех, но в нападение отборът комбинираше неточно и Балотели и Стърлинг пропиляха добри атаки. Реал Мадрид пък се отчете с първия удар към една от двете врати, след като Роналдо проби отляво и стреля, но Миньоле улови.

Ливърпул отговори по страхотен начин, акто в 10' Коутиньо комбинира с Джерард, а капитанът стреля много силно и точно в долния десен ъгъл, но Касияс успя да парира шута на бившия английски национал. В 12' пък последва центриране от корнер, Касияс не се намеси добре, но за негово щастие защитник успя да изчисти след нескопосаното му отиграване.

"Кралския клуб" започна да разиграва по-често в средата на терена, убивайки скоростта на играта, а това доведе до две положения пред вратата на Ливърпул. Хамес обаче стреля крайно неточно и в двата случая.

Тези пасове приспаха играчите на Роджърс и това доведе до гол в 22'. Акция през центъра между Роналдо и Бензема прати португалеца фронтално срещу вратата. Той чукна за Хамес, който изчака спринта на Роналдо и копна топката зад отбраната. Ловрен не успя да се намеси, а Роналдо преодоля без проблем Миньоле - 0:1 за Реал Мадрид.

По-добрата игра на европейските шампиони продължи, а при поредния корнер пред вратата на Миньоле се стигна до странен гол. На няколко пъти топката беше изчистена пред наказателното поле, като Тони Кроос отляво центрира към далечната греда. Там Бензема беше изпуснат, а нападателят с прехвърлящ удар с глава направи Миньоле за смях - 0:2 за "белия балет".

"Анфийлд" беше смълчан още един път до почивката, след като нов корнер доведе до страхотно неразбирателство в защитата на мърсисайдци. Пепе беше оставен непокрит, но той не успя да нанесе удар. Топката обаче се озова между Джонсън и Джерард, а там беше Бензема - 0:3 след втори гол на французина.

До края на полувремето Касияс трябваше отново да се прояви след хубав пробив на Стърлинг и удар на Балотели. Коутиньо пък тресна гредата.

След почивката Балотели беше заменен от Лалана, а още при прибирането в съблекалните нападателят знаеше, че ще е сменен и си размени фланелката с Пепе. Лалана пък раздвижи играта на своите през втората част, но това не доведе до резултат след две спасявания на Касияс.

"Белия балет" нямаше проблем да приеме играта в своята половина, а в 64' при контраатака Роналдо пропусна да направи унижението на съпеника още по-голямо. Той беше изведен на чиста позиция на 3 метра от вратата, но не успя да плъзне топката под краката на Миньоле, който успя да избие.

В 70' домакините получиха отлична възможност да намалят резултата, след като Стърлинг беше намерен в наказателното поле, но поредният му удар беше страхотно париран от Касияс.

Мърсисайдци започнаха колебливо при завръщането си най-комерсиалния клубен турнир, след като едва-едва победиха с 2:1 Лудогорец, а след това бяха прекършени с 1:0 от Базел, заемайки второто място с актив от 3 точки.

Като цяло, Ливърпул не се намира в най-доброто си състояние, след като отборът записа колебливи резултати в Премиър лийг, а липсата на Луис Суарес се усеща в предни позиции, особено след контузията на Даниел Стъридж.

На обратния полюс е Реал Мадрид. Отборът е с две победи в Шампионска лига (над Базел с 5:1 и Лудогорец с 2:1) и е в поредица от 7 поредни победи. В тях головата разлика е впечатляваща - 32:5, а досега през сезона основният голмайстор на тима Кристиано Роналдо е със 19 гола за Реал.

Последният път, в който двата отбора се срещнаха, Ливърпул удари звездите на "белия балет" с 4:0, но това беше преди ерата "Кристиано Роналдо" (март 2009 година). Освен това Реал Мадрид все още няма победа над Ливърпул в Европа.

Двата тима са лишени с по един от основните си играчи. Даниел Стъридж получи нова контузия по време на тренировка на Ливърпул, докато за Реал липсва Гарет Бейл. Други основни липсващи в дербито няма да има.

Стартови състави:

Ливърпул: Миньоле, Джонсън, Ловрен, Шкъртел, Морено, Джерард, Алън, Хендерсън, Коутиньо, Стърлинг, Балотели

Реал Мадрид: Касияс, Арбелоа, Варан, Пепе, Марсело, Модрич, Кроос, Иско, Хамес, Бензема, Кристиано Роналдо