Реал е гарантирано първи, Кристиано изравни Раул

Реал Мадрид си гарантира и на теория първото място в група B на Шампионската лига, а Кристиано Роналдо изравни клубната легенда Раул по брой голове в турнира - 71.

Тази вечер "лос меренгес" спечелиха с минималното 1:0 визитата си на Базел на "Санкт Якоб", като по този начин Реал Мадрид записа пета поредна победа в турнира и събра актив от 15 точки, вече ставайки недостижим на първата позиция в групата.

Единственият гол отбеляза именно Кристиано Роналдо преди почивката, като по този начин той изравни Раул на второто място във вечната голмайсторска листа на надпреварата със 71 попадения. Лидер със 74 продължава да бъде звездата на Барселона Лионел Меси.

Домакините от Базел имаха шанс да възстановят равенството в срещата, но Кейлор Навас се намеси блестящо след почивката и запази преднината на Реал.

Така Реал Мадрид е сигурен победител в групата с актив от 15 точки, докато Базел остава с 6 пункта, но с предимство пред Ливърпул и Лудогорец, които имат по 4.

Наставникът на Реал Мадрид Карло Анчелоти даде шанс за изява на Кейлор Навас под рамката на вратата, докато титулярното офанзивно трио Роналдо – Бейл – Бензема стартира в предни позиции. Иско, Тони Кроос и Хамес Родригес получиха доверие в средата на терена, а Алваро Арбелоа, Рафаел Варан, Серхио Рамос и Фабио Коентрао оформиха дефанзивния квартет в постройката на европейския шампион.

Наставникът на Базел Пауло Соуса предпочете да насити своята халфова линия, като Бреел Емболо стартира като изнесен напред в атакуващ план. Гаши, Зуфи, Фрай, Ел Нени и Гонсалес започнаха в средата на терена за швейцарския шампион, който в предишния си двубой на „Санкт Якоб“ разгроми с 4:0 българския Лудогорец.

4126074

Реал Мадрид очаквано установи доминация над своя съперник от самото начало на срещата, докато Базел очакваше всяка удобна възможност да покаже нещо съществено в атака. В 16' Емболо преодоля Серхио Рамос по атрактивен начин и впечатли трибуните, но отбраната на „белите“ успя да отрази навременно опасността, не позволявайки нанасянето на удар.

Добрите шансове за гол на „Санкт Якоб“ не изобилстваха в днешната вечер, а за съжаление на феновете в Базел, европейските шампиони първи успяха да открият резултата. Далеч от каквато и да е изненада, Кристиано Роналдо опъна мрежата зад Томаш Вачлик, засичайки топката на празна врата след отлична акция и асистенция на Бензема.

4126076

Пет минути преди почивката домакините направиха и сериозен пропуск пред вратата на Кейлор Навас. Гаши центрира успешно кълбото в наказателното поле на Реал Мадрид, където Дерлис Гонзалес от чиста позиция не успя да уцели вратата.

Втората част в Базел стартира с взривна контраатака на „кралете“, при която малко не достигна на Кристиано Роналдо, за да засече центриране на Хамес Родригес. Малко след това португалецът насочи топката в очертанията при изпълнение на пряк свободен удар, но Валчик се разтегна максимално и спаси.

4126075

В 66' трибуните на „Санкт Якоб“ се изправиха на крака, защото Кейлор Навас бе принуден да спасява вратата на гостите. Емболо се оказа зад защитата на Реал Мадрид и вече виждаше как вкарва топката в мрежата, но в последния момент костариканецът плонжира и съумя да отрази изстрела на нападателя.

Между 74' и 78' късметът се усмихна на домакините, защото „лос меренгес“ на два пъти нацелиха гредите зад Томаш Валчик. Първо това стори Гарет Бейл, а малко по-късно Кристиано Роналдо повтори „упражнението“, не успявайки да вкара след добра асистенция на уелсеца.

До края на мача домакините от Базел така и не успяха да застрашат отново пазената от Кейлор Навас врата, което и в крайна сметка доведе до пети пореден успех за Реал Мадрид в груповата фаза на турнира и гарантирано първо място.