Пуерто Рико се оказа малка хапка за "лъвовете" на Гибона

Националите на България записаха втори успех на световното първенство. Състезателите на Пламен Константинов-Гибона се наложиха категорично над Пуерто Рико с 3:0 (25:16, 25:18, 25:) в трети двубой от група D на надпреварата, изигран пред 3000 души в зала "Конгресна" във Варна.

Двубоят бе наблюдаван на живо от президента на ФИВБ Ари Граса, президента на БФВ Данчо Лазаров и волейболната легенда Борислав Кьосев.

Двата отбора стартираха равностойно в първата част. Постепенно българите дръпнаха и оформиха преднина от две точки. При 7:5 пуерториканците поискаха видео повторение, което повлия на резултата, който отново тръгна точка за точка. Нашите се мобилизираха и излязоха напред преди първото техническо прекъсване. Българският тим продължи да играе стабилно, блокадата проработи и разликата се увеличи. До края концентрацията се запази и "лъвовете" затвориха гейма при огромна преднина.

Волейболистите от централноамериканската държава започнаха силно, но опитите им за нещо повече бяха пресечени от българската защита. При 9:8 Теодор Тодоров замени капитана Виктор Йосифов. Присъствието му на терена пролича и предимството на "трикольорите" се увеличи. Хегемонията на българите продължи през цялото време. В ключовите моменти Розалин Пенчев влезе на терена на мястото на Валентин Братоев. В следващите минути геймът просто бе доигран и България поведе с 2:0 гейма.

В началото третият гейм протече сходно с втория, след което нашите момчета отново диктуваха положението на терена. Пуерториканците на няколко пъти скъсиха дистанцията и се доближиха до съперниците си - при 18:13 спорна ситуация и видео повторение обърнаха резултата и създадоха известно напрежение. За кратко имаше леко разколебаване на блокадата ни, което окуражи състезателите на Осуалд Антониети. Ново искане за видео чалъндж (24:19) изигра ключова роля, като отново намали разликата. Българският тим се нахъса и затвори след 25:21 и крайното 3:0.

Най-резултатен бе Николай Пенчев с 14 точки (3 блокади, 3 аса), Николай Учиков добави 11 точки (1 блокада). За централноамериканците Пабло Гусман приключи с 11 точки (1 ас).

"Трикольорите" са трети с 6 точки (2 победи, 1 поражение). Със същия актив са и Полша и Иран, но и с мач по-малко. Днес "лъвовете" излизат срещу Куба в 20:30 ч., Пуерто Рико се изправя срещу Финландия в 17:00 ч.