ПСЖ отказа Марсилия от титлата с победа в "Класик" (ВИДЕО)

снимка: ligue1.com

Шампионът на Франция Пари Сен Жермен спечели драматично с 3:2 гостуването си на Олимпик (Марсилия) на стадион "Велодром" в голямото дерби „Класик“ в 31-ия кръг на Лига 1. Въпреки че с голове на Андре-Пиер Жиняк, който задмина Златан Ибрахимович в класацията на реализаторите, домакините на два пъти повеждаха в резултата през първото полувреме, в крайна сметка допуснаха обрат.

Страхотен гол на Блес Матюиди временно възстанови статуквото преди почивката, а след нея с бързи попадения в самото начало Маркиньос и след това автогол на Жереми Морел осигуриха победата на ПСЖ.

Освен престижа от успех над „класически“ съперник, Пари Сен Жермен може да се похвали със завръщане на върха в класирането на Лига 1, който окупира за първи път за постоянно в предишния кръг.

Вчера Олимпик (Лион) спечели визитата си на Гингам с 3:1 и се извиси временно над шампионите, но възпитаниците на Лоран Блан вече събраха 62 точки и възстановиха преднината си от 1 пред „лъвовете“ на върха.

Марсилия, който имаше само една загуба в последните си осем мача преди „класическото дерби“, изостана значително от лидера след днешното поражение. Играчите на Марсело Биелса са на трето място с 57 пункта, като отново пострадаха от неспособността си да удържат преднината си, въпреки че този път поне се възползваха по-ефективно от положенията си.

Марсилия не можа да спечели второ поредно домакинство след 2:3 от Каен и 0:0 с Лион, които бяха последвани от разгромни победи като гост – 6:1 над Тулуза и 4:0 над Ланс. Срещу ПСЖ обаче възпитаниците на Биелса не реализираха всичките си положения и по нелеп начин изпуснаха на два пъти аванса си в резултата.

ПСЖ създаде по-добрите положения в първия половин час, но първо Хавиер Пасторе не можа да се възползва от отлична ситуация, която сам си създаде, като прати кълбото на сантиметри от гредата. Малко по-късно вратарят на домакините Стив Манданда показа добър рефлекс при опасен удар на Единсон Кавани.

В 30-ата минута обаче Марсилия поведе с първия си сериозен шанс за гол, като топката от левия фланг бе пренесена на десния за най-добрия "асистент" на тима Дмитри Пайет на ъгъла на наказателното поле. Той центрира остро на далечната греда и Жиняк се пребори във въздуха с Маркиньос, за да забие с глава топката в мрежата на безпомощния Салваторе Сиригу - 1:0.

Домакините прекалено леко позволиха изравняване в резултата само пет минути по-късно, когато Матюиди с отличен финт на границата на наказателното поле си нагласи топката на по-неудобния десен крак. Последва изумителен шут на френския национал в горния ъгъл, който не остави никакъв шанс на плонжиралия Манданда - вратарят закачи топката, но тя рикошира в гредата и посети мрежата му - 1:1.

Груба грешка на Хавиер Пасторе при изнасянето на топката в средата на терена позволи на Жиняк да направи пробив през средата на терена (след извеждащ пас на Ромао) и да нахлуе опасно в наказателното поле. Нападателят бе безпощаден при изстрела си и го прати в обратния на Сиригу ъгъл, за да възстанови аванса на Марсилия - 2:1.

След като Жиняк не можа да оформи хеттрика си с нов изстрел с глава в самия край на първата част, който провокира намеса от Сиригу, Марсилия отново сравнително бързо допусна изравнителен гол. Златан Ибрахимович се подхлъзна, докато изпълняваше пряк свободен удар на ъгъла на наказателното поле. Топката обаче не бе изчистена от Бенджамин Менди, който бе хванат в крачка и на практика заложи топката за Маркиньос на около седем метра от голлинията, като бразилският защитник разстреля Манданда за 2:2.

Само секунди по-късно в 51-ата минута Марсилия със сериозна неточност при изнасянето позволи на ПСЖ да се сдобие с числено предимство в половината на домакините. Хавиер Пасторе направи около 30-метров пробив, преди отляво да центрира по земя в наказателното поле. Жереми Морел се стремеше да попречи на Ибрахимович да стигне до кълбото, но го засече в собствената си мрежа за 2:3.

Двубоят също така бе сблъсък межу двама от тримата най-ефективни голмайстори във Франция през сезона – Андре-Пиер Жиняк и Златан Ибрахимович. Шведската звезда на ПСЖ се намира във великолепна форма, след като в паузата на първенствата реализира три попадения и подаде за един гол в двата си мача с шведския национален отбор.

В последните шест двубоя от Лига 1 пък Ибрахимович има цели осем гола и две асистенции, включително хеттрик за победата с 3:1 над Лориен в предишния кръг. Златан има 17 гола преди гостуването на „Велодром“, но все пак изостава с цели 7 от водещия голмайстор на шампионата – Александър Лаказет, който вчера от дузпа се разписа за 24-ти път този сезон при победата на Олимпик (Лион) с 3:1 като гост на Гингам.

Жиняк имаше силна серия в началото на сезона и още към края на месец октомври головата му сметка наброяваше десет попадения, но в последствие той започна да бележи по-рядко и бе изместен в класацията по този показател от Лаказет и Ибрахимович. Той не е отбелязвал гол от 16-ти март при разгрома с 6:1 над бившия му отбор Тулуза, като тогава наниза 16-тото си попадение за сезона.

С головете в 30-ата и 41-ата минута обаче Жиняк не само даде аванс на Марсилия срещу ПСЖ, но и задмина Ибрахимович на второто място при реализаторите. В крайна сметка обаче попаденията на Жиняк се оказаха недостатъчни дори за равенство и Марсилия отстъпи в голямото дерби.