Първите два гола на Меси срещу Чех носят комфортен аванс за Барса на "Емиратс" (ВИДЕО)

Отборът на Барселона взе комфортен аванс в първата среща от 1/8-финалите на Шампионска лига, след като се наложи с 2:0 като гост над Арсенал на "Емиратс".

Срещата със сигурност ще се запомни с двата гола на суперзвездата на каталунците Лионел Меси, който след 6 мача не бе отбелязал гол срещу Петър Чех, но днес го направи на два пъти.

Това бе и победа номер 14 в последните 15 мача за миналогодишните шампиони, като те направиха 1:1  в преиграването на 1/2-финалите за Купата на Краля срещу Валенсия, след като спечелиха първата среща на "Камп Ноу" със 7:0.

През първото полувреме домакините бяха по-дейни, като Барса дори не отправи точен удар, но до гол във вратата на Марк Андре тер Щеген така и не се стигна.

През втората част постепенно играчите на Луис Енрике взеха инициативата и започнаха по-често да поглеждат към противниковата врата, което в крайна сметка даде резултат.

Срещата започна с преса на домакините, като задържаха това темпо само 10-тина минути, а след това постепенно Барселона започна по-често да поглежда към вратата на Петър Чех. Арсенал организира първата по-добра атака след 12 минути игра, като Месут Йозил проби в наказателното поле от ляво, но пасът му към Аарън Рамзи бе неточен и уелсецът не успя да отправи силен удар.

В 22' "артилеристите" създадоха прекрасна контраатака, в която участие взеха всички офанзивни футболисти. Алексис Санчес започна всичко след двоен пас с Оливие Жиру. Последваха пасове към Йозил и Ектор Белерин, а в крайна сметка на стрелкова позиция се оказа Алекс Окслейд-Чембърлейн, който обаче от границата на вратарското поле прати кълбото право в обятията на Марк Андре Тер Щеген.

8' преди края на първата част дясната част от защитата на Барселона бе оголена и Ослейд-Чембърлейн напредна на скорост. Хавиер Масчерано обаче го пресече и последва много жесток сблъсък, при който и двамата футболисти останаха на земята и се наложи лекарска намеса. Скоро обаче Чембърлейн и Масчерано бяха на крака и срещата продължи.

В заключителната част на първото полувреме Дани Алвес центрира брилянтно към Луис Суарес, като топката кацна на главата на уруса. Нападателят я насочи по диагонала, но тя премина са сантиметри от страничния стълб, като единствено късметът спаси Арсенал в тази ситуация.

Статистиката на полувремето показва, че за първи път от ноември 2013 година, играчите на Барселона не успяват да нанесат точен удар през първите 45', което говори само за това, колко добре се защитава тимът на Арсенал.

Тази статистика обаче бързо бе развалена. Неймар бе изведен брилянтно зад гърба на защитата на лондончани и отправи добър удар, който обаче попадна в тялото на Чех, за когото не представляваше проблем да протегне крак и да избие топката.

Секунди по-късно, контузеният Чембърлейн напусна терена за сметка на Тио Уолкът.

След точно час игра на стадион "Емиратс" и Тер Щеген се отличи с брилянтно спасяване. Оливие Жиру получе добро центриране и след като се пребори с Масчерано, отправи удар с глава. Стражът на гостите обаче направи летящ плонж и извади изби топката току пред гол линията.

10' по-късно обаче атакуващото звездно трио на Барселона даде аванс на тима. След като "топчиите" владееха топката в продължение на минута, топката бе изчистена. Тя попадна в Суарес, който изведе добре Неймар. Бразилецът напредна до наказателното поле, след което комбинира с Лионел Меси. Аржентинецът спокойно успокои топката, залъга Чех и вкара в опразнената врата. Това е първи гол на 10-ката на Барса срещу чешкия страж в шест мача.

10' преди края на срещата Арсен Венгер пусна на терена Матийо Фламини, като целта му бе да подсили защитата. Вместо това французинът още с първото си докосване спъна Лео Меси в наказателното поле и Джунейт Чакър посочи бялата точка. Потърпевшият застана зад топката и безпроблемно удвои аванса на тима си.

Моментна форма

Барселона е убедителен лидер в Примера дивисион и в момента се намира в серия от 32 мача без поражение – клубен и испански рекорд във всички турнири. Арсенал направи равенство 0:0 с Хъл Сити на осминафиналите в турнира за ФА къп през уикенда, като води ожесточена битка за титлата в Англия с Лестър, Тотнъм и Манчестър Сити.

Предишни сблъсъци

„Артилеристите” направиха обрат до успех с 2:1 в първия мач от предишния дуел между двата тима на четвъртфиналите през 2011 година в турнира. На реванша обаче Барселона се добра до победа 3:1, с която каталунците продължиха напред.

Година преди това пък, отново на осминафинал, Арсенал първо стигна до равенство 2:2 в първата среща, за да се вдъхнови за отстраняване на съперника, но във втория мач Лионел Меси демонстрира за пореден път изумителната си класа и наниза всички попадения за победата на Барселона с 4:1.

Разбира се, трябва да се отбележи и сблъсъкът между двата тима на финала през 2006 година, когато с гол на Жулиано Белети в продълженията Барселона триумфира с 2:1.