Провал за Холандия срещу Дания в първия мач от "групата на смъртта" на Евро 2012 (СНИМКИ)

Холандия не успя да превземе вратата на Дания, въпреки смазващото си превъзходство в първия мач от „групата на смъртта" на Европейското първенство в Полша и Украйна. В крайна сметка „лалетата" записаха разочароваща загуба с 0:1 на старта на Шампионата на Стария континент.

Това със сигурност ще компрометира шансовете на вицешампионите от Мондиал 2010 да излязат от най-тежката група В, като от 21:45 днес играят Германия и Португалия. Единственият гол в срещата на стадион „Металист" в Харков реализира нападателят на Брьондби Михаел Крон-Дели в 25-ата минута на срещата.

Освен многобройните неточни удари през първото полувреме, звездите в селекцията на Берт ван Марвайк уцелиха и гредата, след като Ариен Робен стреля право в рамката на вратата. След почивката пък канонадата от шутове към стража Стефан Андерсен продължи, а най-сериозните пропуски бяха дело отново на Робен, резервата Клаас Ян Хунтелаар и Робин ван Перси - плеймейкърът Уесли Снайдер се отчете с няколко отлични подавания, които обаче не бяха превръщани в голове от неговите съотборници.

Така Дания спечели стратегически много важна победа в първия кръг на Евро 2012 и временно има 3 точки на върха в класирането, докато Холандия ще трябва да спечели задължително оставащите си 2 мача, ако иска да е сигурна в продължаването си към четвъртфиналите.

Първо полувреме

Дания изненадващо поведе на Холандия в 24-ата минута след колективна грешка в отбраната на „лалетата", които допуснаха пробив отляво и играчът на Брьондби Михаел Крон-Дели овладя кълбото в наказателното поле.

Той моментално си освободи място за стрелба по диагонала и матира вратаря Мартен Стекеленбург с удар по земя, който прати топката между краката на стража на Рома.

Холандия владееше инициативата през цялото първо полувреме и имаше далеч повече удари към противниковата мрежа, но мерникът на звездите в „оранжево" се оказваше неточен.

В 10-ата минута добро центриране отдясно на Робин ван Перси беше засечено неточно с глава от Уесли Снайдер. Малко по-рано пък най-младият футболист, играл на Евро 2012 - Йетро Вилемс - стреля от около 20 метра, но топката профуча над горната греда.

В 20-ата минута ван Перси получи топката с гръб към вратата, успя да се обърне и да стреля по диагонала с неудобния си десен крак, но не намери целта.

Натискът на „лалета" без проблеми ги отвеждаше пред наказателното поле на противника, но в крайна сметка бранителите на Дания не изпадаха в паника и вратарят Стефан Андерсен нямаше работа, защото ударите не попадаха в очертанията на рамката.

В 37-ата минута Ариен Робен завърши контраатака на отбора си с техничен удар, който за съжаление на „лалетата" попадна в дясната греда.

В 43-ата бе сътворен нов голям пропуск от страна на холандците - Даниел Агер не можа да изчисти акуратно топката и тя попадна в краката на Снайдер, който моментално подаде към непокрития в наказателното поле ван Перси.

Нападателят на Арсенал обаче си съкрати ъгъла и стреля право в тялото на вратаря Андерсен. Така след изиграването на първата половина от мача "червения динамит" имаше минимално предимство срещу сочения за фаворит Холандия.

ВИЖ СНИМКИ ОТ МАЧА

Второ полувреме

В 51-ата минута Марк ван Бомел успя да затрудни Андерсен с мощен удар от 30 метра, но стражът на Дания отрази в корнер. Секунди преди това хитър пас на Снайдер в пеналтерията за ван Перси бе овладян от острието на Арсенал, но ударът му бе слаб и не затрудни особено голкипъра на датчаните.

В 53-ата минута пък поредният опасен изстрел, този път с глава, профуча покрай рамката на „червения динамит" - Хейтинга засече центриране от корнер, но също не можа да изравни резултата.

Снайдер продължаваше да разпределя играта на Холандия, но пасовете му не се материализираха от съотборниците му - най-вече ван Перси, който бе на върха на атаката. Афелай продължаваше да не намира очертанията на вратата с изстрелите си извън наказателното поле, а в крайна сметка селекционерът Берт ван Марвайк направи смени в състава си чак в 69-ата минута.

Тогава в игра влязоха Рафаел ван дер Ваарт и Клас Ян Хунтелаар на местата на Найджъл де Йонг и Ибрахим Афелай.

Натискът на „лалетата" не стихваше в последния четвърт час от срещата, но сякаш вратата на датчаните беше омагьосана - големите пропуски продължаваха да се нижат. В 75-ата минута Снайдер с великолепен пас от 25 метра изведе Хунтелаар очи в очи със стража на Дания, но нападателят на Шалке стреля анемично право в тялото на Андерсен.

В 80-ата пък Ариен Робен подхвана контраакция по дясното крило, но реши да не комбинира с никого в наказателното поле и да завършва сам - топката премина високо над гредата.

В крайна сметка натискът на „лалетата" дори и с влизането на Дирк Кайт остана безплоден и те регистрираха малко изненадваща загуба на Евро 2012.