Прокобата няма край - след дузпи в Севиля няма да се спи

Севиля е новият крал в Лига Европа, след като испанският тим стигна до драматичен успех с 4:2 след дузпи над фаворита Бенфика във финала на втория по сила клубен турнир. Двата тима не успяха да си вкарат в редовното време.

Нулевото равенство в 90-те минути определено заблуждава, след като двата отбора изиграха страхотен финал, който беше изпълнен с положения. И Бето, и Облак се справиха отлично в срещата, като герой на редовното време определено беше Бето, който буквално отказа нападателите на Бенфика.

Големият длъжник на отбора пък се казва Лима, който имаше няколко чисти положения, но така и не успя да се разпише в мача. Рейес и Бака пък бяха най-активни с пропуските си на ответната врата.

В добавените 30 минути пък Севиля имаше по-добрите шансове, но Бака изпусна сам срещу вратаря, а през втората част и Гамейро не успя да уцели вратата – 0:0 и дузпи. При тях Бето се превърна в герой, след като спаси удари на Кардосо и Родриго, а Севиля не изпусна нито един изстрел.

Това беше юбилеен 10-и финал в турнира, който не беше решен в редовното време, а последният такъв беше между Галатасарай и Арсенал – двубой, спечелен от турския гранд също след дузпи.

Последният шампион с дузпи пък беше излъчен през 2007 година, когато турнирът още се казваше Купата на УЕФА. Тогава отново Севиля триумфира (срещу Еспаньол), а благодарение на Бето отборът запази 100%-овия си актив в европейски финали (3/3).

С третата титла в турнира пък Севиля се изравни с Ливърпул и Интер, които също имат три успеха в турнира. В Андалусия пък празниците вече започнаха, а на стадиона феновете едва бяха удържани да не нахлуят на терена.

За Бенфика пък това е 8-и пореден загубен европейски финал, като отборът остава без успех в Европа от 1962 година, когато за Купата на Европейските шампиони отборът печели срещу Реал Мадрид.

Хуан Антонио Пици имаше по-малко проблеми със стартовия си състав, като излезе в схема 4-2-3-1, която с течение на мача преминаваше и в 5-2-1-1 с изнесен единствен нападател Бака. Ракитич отново беше връзката с нападателя, а Мбиа и Карисо трябваше да спират контраатаките на „орлите“.

Жорже Жезуш не можеше да разчитана Перез, Маркович и Салвио, като пусна Сюлеймани и Лима в стартовия си състав. За негово съжаление, Сюлеймани трябваше да напусне рано-рано срещата, заради контузия.

4086048

вата отбора почнаха в много добро темпо, като вратарят на Севиля се намеси решаващо на два пъти при центрирани в наказателното поле. В 7' пък Севиля отговори с масирана атака в наказателното поле на Бенфика, където защитниците не дейставаха добре, но Бака не успя да стреля добре, а Сикиейра успя да изчисти.

В слеващите минути се разигра Миралем Сюлеймани, който изкара жълти картони на Фейза и Морено, а при центриране в 14' Бето се намеси решително, след като никой защитник не успя да изчисти. Последва опит за удар на Лима, но той беше избит в корнер.

4086039

Сюлеймани получи контузия при чудовищното влизане на Морено в краката му, като очевидно крилото изпитваше сериозни болки в рамото. Алмейда и Кардосо почнаха да загряват край тъчлинията, а в стщото време Севиля успя да поизравни играта. Ракитич се отчете с няколко опасни пробива, след които обаче не последва точно подаване в пеналта.

В крайна сметка, Сюлеймани не издържа и беше заменен, а андалусците заиграха много по-добре във втората половина на полувремето. В 35' се стигна и до техния първи удар, като Рейес се озова на върха на атаката, но ударът му беше в обсега на Облак.

4086047

Пред вратата на Бето също стана напечено, като при контраатака Лима можеше да се озове сам срещу вратаря, но в последния момент защитник успа да парира удара на нападателя. Последваха такива на Луизао и Гайтан, но в аут.

В последните две минути на полувремето пред Бенфика се появиха два отлични шанса да поведе в резултата. Първо Перейра се включи отлично и стреля силно, но Бето спаси. В следващата атака Лима също се озова сам срещу вратаря, но той отново надделя в задочния двубой - 0:0 на почивката.

4086046

В началото на второто полувреме имаше истинска вихрушка пред вратата на Бето. Перейра с прекрасен финт мина защитник на дясното крило и след това изведе Родриго сам срещу вратаря. Ударът на нападателя мина покрай вратаря, но защитник успя да избие.

В същата атака последваха нови два удара, след като в наказателното поле "орлите" си размениха няколко подавания, но защитата успя да парира и двата изстрела и като по чудо Севиля не изостана в резултата. Отново Рейес пробва удар отдалеч, но вратарят се намеси отлично, а упражнението беше повторено и на ответната врата, когато Гайтан пробва удар по тревата - все още 0:0.

4086052

"Рохибланкос" имаха превъзходен шанс в 52', когато Ракитич изведе Рейес на чиста позиция, но бившият испански национал стреля встрани от вратата, отлично блокиран от Луизао.

Две минути по-късно Севиля изригна с превъзходна атака отдясно, а топакта беше пратена в наказателното поле. Тама Рейес засече, но Облак с веща намеса не позволи го в собствената си врата.

4086054

59' пък се оказа много гореща пред вратата на Бето. Родриго се отчете с индивидуален пробив и пробра подаване към Лима. Защитник успя да пресече, но едва не си отбеляза гол, като коженото кълно мина на метър от вратата. При корнера защитата на Севиля заспа и Родриго беше оставен сам в наказателното поле, но Морено успя да парира. При шпагата му обаче имаше игра с ръка, незабелязана от съдията.

Последваха силни минути и няколко центрирания в наказателното поле на Бенфика, но не се стигна до сериозна заплаха за вратаря. Бенфика пък имаше отличен шанс в 70', когато при контраатака отново Лима се озова на отлична позиция, но нападателят се отчете с поредния си пропуск в мача.

4086056

В 84' Бенфика отново изригна, като този път Родриго реши да стреля отдалеч и го направи много добре, но Бето внимаваше и успя да спаси. Минута по-късно Гарай можеше да донесе победата на своите, но ударът му с глава мина на сантиметри над вратата. Това беше и последното опасно положение в редовното време - продължения.

4086055

Първата реална опасност в продълженията дойде в 99'. Лима реши да стреля от пряк свободен удар, а Бето успя да спаси, макар и не особено уверено. Защитата на Севиля се справи с отбитата топка и изчисти.

В 101' пък Ракитич се отчете с поредния си брилянтен пас, като с 20-метров пас по тревата изведе Бака сам срещу вратаря. Колумбиецът напредна, но ударът му прелетя на сантиметри от гредата - уникален пропуск.

4086057

И през втората част на продълженията Севиля беше по-активният отбор, а резервата Гамейро се озова на стрелкова позиция, но неговият удар се оплете във външната страна на мрежата. Двата отбора обаче определено се измориха и положенията в мача приключиха с това, а схващания получиха голяма част от играчите на двата тима - дузпи.

Лима застана пръв зад топката и беше безкомпромисен. Контузеният в последната минута на продълженията Бака беше пръв за Севиля и стреля високо в горния десен ъгъл - 1:1. Кардосо пък би слабо и Бето успя да спаси. Мбиа не сбърка, а Бето спаси още една дузпа, този път на Родриго - 2:1. Коке направи 3:1 и почти осигури титлата за Севиля. Луизао успя да намали, но Гамейро разпечата Облак и Севиля отново взе титлата в Лига Европа!

Голяма част от феновете вече заеха местата си по трибуните в очакване на първия съдийски сигнал, от който ни дели малко повече от един час. Очакванията са стадионът да е почти изпълнен.

Преди срещата отборът на Севиля е определян като аутсайдер, но "рохибланкос" направиха и невъзможното, за да се класират за финала, включително и вкараха гол в 94' в полуфинала-реванш срещу Валенсия, който ги класира за финалната среща.

Бенфика от своя страна все още няма загуба в турнира от 8 мача (6 победи, 2 равенства), като в полуфиналите изхвърлиха с общ резултат 2:1 основния фаворит Ювентус, който изпусна златен шанс да играе финал у дома.

Севиля има 100%-ов актив във финали от европейските клубни турнири, а статистиката е в полза на "червенобелите". Бенфика е със 7 поредни загуби във еврофинали, а от 32 години и 14 мача няма победа над испански отбор.

Състав на Севиля: Бето, Фасио, Карисо, Морено, Пареха, Коке, Мбиа, Ракитич, Витоло, Бака, Рейес

Състав на Бенфика: Облак, Луизао, Перейра, Сикиера, Гарай, Аморим, Сюлеймани, Гайтан, Гомес, Лима, Родриго