Престижен успех над Полша за "лъвовете"

снимка: fivb.org

Мъжкият национален отбор на България по волейбол победи Полша с 3:2 гейма (20:25, 25:23, 29:27, 24:26, 15:13) в среща от турнира Вагнер Къп в Краков. Победата на България можеше да дойде и доста по-рано, ако нашите не бяха позволили в четвъртия гейм домакините да се спасят.

Момчетата на Пламен Константинов водеха през почти цялата част, но в края пропуснаха мачбол и в комбинация от две грешки дадоха на домакините да спечелят с 26:24. В началото на срещата домакините взеха аванс, който се движеше между 1 и 3 точки, а българите стигнаха до равенството за първи път при 17:17. Но след това поредица на поляците им осигури и частта.

Във втория гейм играта вървеше точка за точка, а след 14:12 българите имаха минимално предивство. Няколко атаки на Цветан Соколов поддържаха съотношението на силите до 23:22. След което грешка на поляците от сервис на Влазли и атака на Виктор Йосифов изравниха геймовете.

Полша заигра много по-успешно в третия гейм и до второто прекъсване имаше солиден аванас от 5-6 точки. Това се запази до 19:19, когато българите подобриха блокадата и през центъра не бе допусната нито една атака. Последва аванс на България за 23:22 с добра атака на Скримов.

Грешките и равенствата продължиха до 27:27, когато грешка на Новаковски и атака на Пенчев при четвъртата възможност осигуриха победата. В четвъртата част българите имаха преднина от 20:18 и 23:21. При 24:24 обаче полаците се възползваха от шанса си и изравниха резултата на 2:2 гейма.

В тайбрека поляците поведоха с 11:7 след грешка при атака на Соколов, който прати топката в блокада. Последва обаче силен момент за нашите, като най-напред Тодоров намали, след това Винярски от полския състав посрещна лошо начален удар на Скримов, а после Тодор Скримов прати топката в неподготвения Мика. И макар Скримов да прати третия си начален удар в мрежата, то с грешка на Винярски и успешна блокада на Андрей Жеков резултатът стана 12:12.

Накрая Винярски подари още една точка на българите, а при 14:13 и начален удар на Валентин Братоев, Матеуш Мика посрещна лошо и така победата с 3:2 гейма е за България. В другата среща от турнира Русия очаквано отнесе Китай с 3:0 гейма (26:24, 25:21, 25:17). Днес българите играят срещу Русия от 18.30 часа, а по-рано е мачът Полша- Китай.